"Най-лошото нещо, когато говорим за грип, е да правим прогнози. Странно е, че епидемията започна тази година от Смолян, където е чист въздуха.

Следващите градове, които ще има сериозен ръст на заболяемостта, ще са Пловдив и Пазарджик", каза доц. д-р. Ангел Кунчев.

"Системата, която ползва България, е интересна. Малко хора знаят, че за всяка една област прагът е различен.

Отчитат се много неща, включително резултатите от изследвания. При COVID-19 няма кой знае какви промени, продължава Омикрон да върлува както тук, така и по света. 

В Пловдив в някои от училищата гледаме, че все повече отсъстващи деца има, така че до ден-два ще има грипна епидемия. Заболяемостта е водеща, но наблюдаваме колко деца отсъстват и какъв е натискът към общопрактикуващия лекар, колко са обажданията на спешния телефон", каза доц Кунчев в сутрешния блок на bTV. 

"Грипна епидемия не означава грипна ваканция. Тези щабове обсъждат всяка седмица за отделни общини и се взимат решения кои училища да бъдат затворени и кои не.

Много е вероятно тези първи засегнати райони да се нормализират, докато стигне до останалите. Може и да не се случи обявяването на национална епидемия.

За мен носенето на маски в болниците е задължително, защото там е по-вероятно да се сблъскате с грипа. 

Много хора ще го изкарат на крак, но други ще стигнат до болница. Процентът е различен.

Рязкото начало е характерно за грипа, за един-два часа клиничната картина е разкрита. Много силна отпадналост, чувство на болка в очните ябълки и мускулите.

Лечението зависи от моментното състояние на вашия организъм. Ако до 48 часа вземете нужните лекарства, ще го прекъснете. Обикновено до 5 дни протича този грип. 

COVID намалява, защото сега грип А го измества. Продължава да циркулира вирусът, продължаваме в болниците да лекуваме хора, но този натиск е минимален в сравнение с това, което преживяхме.

По-леко протича вече ковида, ако погледнем цифрите като средно ниво. Но е трудно да се дефинира какви са постковидните симптоми. Те зависят от слабото място на човек. 

Последната ваксина я препоръчвам на по-възрастни хора, такива със заболявания. Всяка година покачваме броя на ваксините, интерес има. Но всеки сам преценява дали да се ваксинира или не, зависи от здравословното състояние на човека. 

Морболи нямаме, но съседите ни имат. За варицелата в България не правим ваксина, но няма нищо различно от предишните сезони", поясни доц. Кунчев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук