Джипитата прегряха: Лекарка яхна кон, за да...
Ударник сред тях е д-р Снежана Бакърова от село Смилян, Смолянска област. Практиката й е от 8500 души от общо 32 села в областта. Населението в тях е предимно от пенсионери, а хората в млада и средна възраст са бедни. В някои от населените места е назначена медицинска сестра, която да овладява положението при спешен случай докато д-р Бакърова пристигне. За да стигне до тежко болен, й се е наложило дори да язди за пръв път кон – единственото транспортно средство, с което можело да се стигне по труднопроходим път до отдалечената махала в планината. Лекарката е водила и раждане в автомобил на поляна.
Внимавайте за това - Проф. д-р Валентин Стоянов: Самолечението с антибиотици е опасна грешка – още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to
Подобно на нея, но с 8000 пациенти в листата, е д-р Селиме Карагьозова от Разград. Общопрактикуващата лекарка има записани в пациентската си листа 8000 човека, от тях здравноосигурените са 6500.
„Останалите също не мога да връщам – преглеждам ги, изписвам им лекарства, ако намерят пари, си ги купуват и се лекуват. Не мога обаче да ги изпратя нито на лабораторни изследвания, нито на рентгенови снимки, нито при специалист“, разказа д-р Карагьозова.
Освен в Разград, практиката й има разкрити кабинети и в три села. За да осигури постоянни медицински грижи на пациентите си извън града, тя е назначила за своя сметка 5 медицински сестри и 3-ма доктори. „Трудно е да се намери лекар, съсловието застарява. Затова в селата съм наела колеги пенсионери“, допълни тя.
„Лекарите бягат в чужбина заради лошите условия на труд и неадекватното заплащане. Затова средната възраст е 58 години“, каза председателят на националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров. „Сред тях има и близо 80-годишен лекар, както и на 72, които все още практикуват“, допълни той.
Последвайте ни
0 Коментара: