Без антибиотично лечение в разгара на грипния сезон остават пациенти, защото системата не работи, предупредиха пациентски организации “Заедно с теб”, пише труд бг. От сдружението искат спешно преразглеждане на решението на Министерството на здравеопазването и настояват за издаване и на хартиени рецепти до изчистване на всички проблеми.

Според пациентските организации въвеждането на електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет от 16 октомври е внесло хаос както сред лекарите, които издават рецептите, така и сред пациентите, които спешно се нуждаят от медикаментите.

Причините са проблеми с кодове на лекарства и амбулаторни листове, сривове в компютърната система, липса на софтуер или на актуализиран такъв при лекарите, които издават електронна рецепта, а от там и невъзможност на пациентите да закупят необходимите лекарства за лечение, отчитат от “Заедно с теб”.

Те отбелязват, че в момента електронната рецепта е голям проблем както за личните лекари, така и за лекарите и медицинските центрове, които нямат договор с Националната здравноосигурителна каса, защото не разполагат с необходимия софтуер и така се създава неконкурентна среда.

Такива пациенти се тласкат към лекари, които имат договори с НЗОК, за да могат да си получат електронните рецепти, а ако пациент е избрал да си плати прегледа и да отиде при лекар, на когото има доверие, не може да го направи, посочват от пациентски организации.

Според тях по този начин се нарушават и конкурентните принципи, и правата на пациентите.

Директорът на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев припомни, че и в други страни е въведена или се въвежда е-рецептата, но там се правят тестове на системата, докато у нас тя е въведена “ударно - за една нощ”.

“Желателно е да се разработят потребителски интерфейси, които да са удобни и лесни за използване както от пациентите, така и от лекарите и фармацевтите. Тук от бързане се допускат грешки и накрая ефектът се превръща в дефект”, смята той.

Хасърджиев казва още, че в това да има едновременно е-рецепти и хартиени има смисъл само в хода на преминаването от едните към другите. Такъв етап е трябвало да има, но той е прескочен, смята още той.

“Ако системата не може да покрие нуждите на пациентите, възможно е държавата да даде заден ход”, казва Хасърджиев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук