Европейската комисия, държавите-членки и “АстраЗенека” обсъждаха до късно снощи намерението на компанията да съкрати доставките на ваксини за Европейския съюз. Утре разговорите продължават, пише "Труд".

В края на миналата седмица стана ясно, че компания има намерение да съкрати доставките за европейските държави за първите три месеца от 80 на 31 милиона дози.

Новината беше посрещната с много критики в Брюксел. Има съмнения, че дозите, поръчани от ЕС, са продадени на други държави.

Дискусиите с "АстраЗенека" не внесоха необходимата яснота, каза след срещата снощи еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес.

ЕК и държавите-членки искат подробни планове за доставките на ваксини и кога ще се извърши разпространението в държавите-членки.

По-рано вчера Кириакидес заяви, че ЕК иска обяснение от фармацевтичната компания какви дози и произвеждала до сега, къде и на кого са доставени.

Брюксел се презастрахова от подобни ситуация и за в бъдеще ще иска от всички компании, които произвеждат ваксини в ЕС, да предоставят своевременна информация, когато искат да ги изнасят за трети държави.

Вчера говорител на Еврокомисията каза, че Урсула фон дер Лайен е напомнила на изпълнителния директор на “АстраЗенека”, че ЕС инвестирал предварително милиони в разработването на ваксини и гарантирането на производството им.

Става въпрос за над 300 милиона евро предварителни инвестиции.

Очаква се ваксината на “АстраЗенека” да получи условно одобрение от Европейската агенция по лекарствата в петък. “Астра Зенека” беше първата компания, с която Европейската комисия подписа рамков договор още през август миналата година.

Ваксината на фирмата е най-евтината от всички и затова заявените количества също бяха големи - 300 милиона доза за целия ЕС с възможност за още 100 милиона дози. България също е поръчала най-много дози от тази ваксина.

Новината за съкращение на дозите за ЕС от “АстраЗенека” дойде дни след като ЕК обяви, че очаква от държавите-членки да ваксинират 70 процента от възрастното население на съюза до края на лятото.

От Еврокомисията обясниха, че в договорите с компаниите има предвидени юридически стъпки, в случай ще поетите задължения не се изпълняват, но засега Брюксел не иска да влиза в подробности затова дали ще бъдат заведени дела.

Всяка държава също има право индивидуално да търси отговорност по съдебен път от фирмите при неизпълнение на договорите.