Ето защо маските не са 100% ефективни срещу К-19
Когато са прикрепени към кашлящата глава, памучните и хирургическите маски блокират над 50 % от вирусното предаване
Учени от Токийския университет са конструирали обезопасена камера с глави на манекени, обърнати една към друга и поставени на разстояние 50 сантиметра. Едната глава, снабдена с пулверизатор, симулира кашляне и изхвърля действителни коронавирусни частици. Другата имитира естественото дишане и е снабдена с камера за събиране на вируси, проникващи през дихателните пътища.
Памучна маска намалява поглъщането на вируси от главата на приемника с до 40 процента в сравнение с липсата на маска. Маска N95, използвана от медицински специалисти, блокира до 90 процента. Въпреки това, дори когато професионалната маска е прикрепена към лицето с лепенка, някои вирусни частици успяват да се "прокраднат".
Когато са прикрепени към кашлящата глава, памучните и хирургическите маски блокират над 50 процента от вирусното предаване.
Поставянето на хирургически маски и на двата манекена намалява броя на вирусите, попадащи в тялото с 80 процента, но не премахва напълно заплахата от инфекция.
"Наблюдава се синергичен ефект, когато и приемникът на вируси, и разпространителят на вируси носят маски", отбелязват изследователите.
Все повече здравни експерти стигат до консенсуса, че вирусът, който причинява болестта К-19, може да се разпространява по въздушен път.
Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) преработиха своите насоки този месец, за да укажат, че патогенът може да се задържи във въздуха с часове, припомнят още световните агенции.
Последвайте ни
1 Коментара: