Ген. Мутафчийски се появи, за да покаже как се прави СНИМКИ
Генералът беше сред първите, които си поставиха ваксини срещу сезонен грип и COVID-19
Директорът на Военномедицинска академия бригаден ген. проф. Венцислав Мутафчийски даде нов пример как трябва да постъпят отговорните хора към своето и това на близките си здраве.
Генералът беше сред първите, които си поставиха ваксини срещу сезонен грип и COVID-19.
Негова снимка от имунизационния център във ВМА беше качена във фейсбук страницата на лечебното заведение.
Ето какви разяснения внесоха от ВМА за ваксините:
Във Военномедицинска академия (ВМА) е създадена организация за ваксинация на всички желаещи служители на лечебното заведение срещу COVID-19 и сезонен грип.
Ваксините предпазват от тежко боледуване и неговите последствия, отсъствие от работа и намалена продуктивност, от усложнение на съществуващи заболявания, коментира полковник професор Андрей Галев, д.м.н., началник на Научноприложния център по военна епидемиология и хигиена на ВМА.
Всъщност, т. нар. „сезонни инфекции“, каквито има и през лятото, са сезонни, защото големи групи хора се събират в относително малки пространства и създават благоприятна среда за развитие и разпространение на заразни заболявания. В този дух, освен чистите ръце, пречистената вода, проветрените помещения и оставането вкъщи, когато се почувстваме болни, важна съставка на нашия имунитет са и ваксините.
Ваксините не са само детски. Ваксините, които следва да обсъдите с вашия лекар, за да се подготвите за есенно-зимния сезон, не са новост, пояснява още професор Галев.
Ваксина против грип
Противогрипната ваксина се осигурява от Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. – 2023-2026 г. Тя е безплатна и се изпълнява от личните лекари.
Противогрипната ваксина е показана за активна имунизация на възрастни, включително бременни, и деца от 6-месечна възраст и по-големи. Ваксината осигурява пасивна защита на новородени до 6-масечна възраст, ако майката е била ваксинирана по време на бременността. Бременните и плода са особено чувствителни към развитие на усложнения от грип и препоръчително да се ваксинират. Тежестта на усложненията нараства с напредването на бременността.
Антипневмококова ваксина
Ваксината е показана за активна имунизация и превенция на инвазивно заболяване, остро възпаление на средното ухо, пневмония и менингити причинени от Streptococcus pneumoniae.
Лицата над 65-годишна възраст и лица с хронична обструктивна белодробна болест, астма, с отслабнал поради друга причина имунитет, са уязвими към развитие на пневмококова инфекция, особено след боледуване от грип, COVID-19 или друго заразно заболяване.
За разлика от противогрипната ваксина, която се поставя в есенно-зимния сезон, пневмококовата може да се поставя целогдишно.
Ваксина срещу COVID-19
Вирусът SARS-CoV2, който причинява COVID-19 си прилича с грипния вирус по това, че често променя както своята болестотворност, така и антигенната си характеристика, т.е. онази своя част, която ни е необходима, за да се произведе ефективна ваксина. Колкото по-нестабилен е един вирус, толкова по-ненадежден е имунитетът срещу него, включително и изградения по естествен път, тъй като всяка негова вариация е всъщност нов вирус.
Ваксината може да се постави едновременно с противогрипната ваксина или на отстояние 14 дни една от друга.
Ваксина срещу варицела
Варицелата е характерна най-вече за децата, които посещават детски ясли и градини, но се среща и при по-възрастни. Заразни са болните от варицела и тези с обостряне на Херпес зостер.
Ваксината срещу варицела е показана за всеки навършил 1 г. и не е боледувал от варицела. Последствията от заразяването с варицела са трайни и в по-късна възраст се проявяват като Херпес зостер.
Прилагат се две дози на отстояние най-малко четири седмици една от друга.
Ваксината може да се приложи и в рамките на 3 дни след контакт на болен с дете или възрастен.
Ваксинацияна е едно от най-големите достижения на човечеството и реална превенция на здравето на всеки един от нас, категоричен е професор Андрей Галев.
Последвайте ни
3 Коментара: