33-ма са новозаразените с COVID-19 у нас, а общият брой на заболелите от началото на пандемията е 3905 души. Има твърдения, че началото на коронавируса започва от мутация на вируси между животни, а впоследствие се предава на човека. 

"С течение на инфекцията на епидемията се очаква вирусът да намали своята активност, но мисля, че това още не се е случило. Твърде рано е за това. Зависи от генетичните мутации, които стават във вируса", обясни имунологът проф. Христо Тасков.


Имунологът проф. Христо Тасков

Според него вирусът се стреми да не убие човека, а да се адаптира към него. 

"Това се случва с много вируси. С течение на времето вирусът става все по-малко заразен. При други вируси, зависи от мутацията, стават по-агресивни. Засега ние не можем да кажем със сигурност какво се случва с този вирус, но не трябва да сваляме вниманието от него", коментира проф. Тасков за Bulgaria ON AIR.

И посочи, че все още много малък процент са преболедували COVID-19. 

"Не можем да говорим за естествено придобит имунитет - той е около 5%, а това е далеч от така желаните 70%. Този вирус е малко странен и заради това досега епидемията показва, че не се образува колективен имунитет. Той изчезва преди да се достигнат тези 70%", допълни имунологът.

Проф. Христо Тасков подчерта, че коронавирусът непрекъснато мутира и през колкото повече хора преминава, толкова повече се адаптира към организма. 

По думите му към края на тази година или следващите години може да очакваме той все повече и повече да се адаптира.

Преди няколко дни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев разказа за феномен при COVID-19, при който заразен е възможно той да не зарази близките си дълго време. 

"Тези феномени са известни. Това зависи от много фактори, зависи от генетични профил на човек. В случай на COVID-19 зависи и от рецепторите, за които се захваща този вирус.

Този вирус е от групата на коронавирусите и много хора са преболедували от сходни вируси. Ако те са преболедували други коронавируси, много по-вероятно е да прекарат по-леко заболяването и да не бъдат толкова заразни", добави проф. Тасков.

Вижте целия разговор във видеото.