До края на седмицата се очаква становище на експерти в Министерството на здравеопазването дали резултатите от антигенните тестове за ще бъдат приравнени към изследванията по PCR метода, пише bgonair.bg. 

В момента положителните резултати от антигенните тестове не фигурират в официалната статистика. От седмици те са все по-широко застъпени, за сметка на PCR изследванията, където здравните власти дори отчитат спад. 

С официалното им признаване се очаква да се промени и картината на пандемията в България. "Пациентите, които имат положителен антигенен тест и клинична картина ще попадат в хипотезата на позитивен пациент с доказан коронавирус, съответно той трябва да бъде в изолация 14 дни и неговите контакти да бъдат в 10-дневна карантина", обясни здравният министър.  

За пътуване в чужбина обаче антигенните тестове все още не се признават. Даниел ще пътува за Щатите и трябва да си плати за PCR тест. 

"Аз правих бърз тест преди, ама на летището не го признават, а няма логика. Предполагам, че би трябвало да бъдат еднакви", казва той.Според специалистите антигенните тестове не могат да заместят PCR теста, защото не показват положителен резултат във всеки етап от заболяването. 

Д-р Виолета Гарванска смята, че тестовете са добри, когато пациентите са болни. Тоест, когато имат клиника от 2-3 дни много добре се позитивира тестът. 
"В по-ранните етапи на заболяването, когато се усеща отпадналост, неразположение, все още няма завишена температура, се е случвало в първия ден дори да не позитивира този антигенен тест", посочва тя.

С официалното въвеждане на антигенните тестове личните лекари ще могат да издават направление за тях. Също така положителният антигенен тест ще е и основание за издаването на болничен лист и поставяне под карантина.