Какво се случва с лекарствата за онкоболни?
Отрязаха лечебните заведения от търговете за медикаментите, здравната каса ще договаря отстъпките
"Това може да се прави чрез ръчни, полуавтоматизирани или автоматизирани смесители за разтворите. Представлява технология за по-добро планиране, от която се очаква на месец да бъдат спестявани 1-2 милиона лева", посочи Петров.
НЗОК ще има право да проверява дали разтворите се правят в болнични или в аптечни условия, тъй като има установени нарушения, че се приготвят в отделенията.
Димитър Петров уточни, че има съпротива от част от болниците за въвеждане на автоматизираните системи. "За нас е важно да не се изхвърлят медикаментите", подчерта Петров.
Той обясни, че изискването на Здравната каса за изписване на най-евтино лекарство от страна на лекаря не засяга медиците в извънболничната помощ, а се отнася за изписване на скъпоструващи терапии, което се прави от комисии.
Предстои промяна, според която фирмите, плащащи досега скъпи генетични изследвания на пациенти, ще превеждат парите на НЗОК, а Здравната каса ще сключва договори с референтни лаборатории, съгласувани с притежателите на разрешението за употреба.
"Така ще се раздели платецът от този, който прави изследването", допълни Петров.
НЗОК се ръководи временно от Димитър Петров, след като шефът на касата Глинка Комитов подаде оставка.
Последвайте ни
0 Коментара: