Кога мерките у нас ще донесат ефект като в Израел
След пълния локдаун там случаите намаляха от 5000 дневно на едва 300
След пълния локдаун там случаите намаляха от 5000 дневно на едва 300. Бъчварова разказа за разликите между първия и втория локдаун, който бе обявен на 18 септември.
"Първо, беше направен анализ за възможното развтиеи на пандемията с точни и обективни данни. Беше проведена предварително добра информационна кампания и хората знаеха какво следва. Беше обявено кога и как ще се излезе от локдауна.
Мерките бяха обявени за 4 седмици, а първите обнадеждаващи резултати се появиха на третата седмица. Много е важно бавното и постепенно излизане от локдауна", обясни Бъчварова. Тя разказа, че хората там навсякъде носят маски и спазват дистанция.
Това се дължи на повисоката дисциплина, която имат. "Следя всичко, което се случва в България. Много е важно да има обективна информация, за да не се отваря вратата на фалшивите новини и конспиративните теории. Ситуацията е изключително трудна за целия свят. Държавите трябва да се учат една от друга и да не се повтарят грешките на другите", смята Бъчварова.
В Израел първо отворили детските градини и яслите и фризьорските салони. Постепенно се отворили училищата, а след това и малките магазини.
Сега са отворени и музеите, но при предварителна заявка за посещение. В момента се обсъжда отварянето на моловте. "Животът не е невъзможен и при строги мерки, а ефектът, който се постига от тези ограничения е изключително ценен", подчерта Бъчварова.
Последвайте ни
3 Коментара: