В по-дълбоките взаимодействия хората търсят взаимно разбиране и съпричастност. Задълбочената комуникация е умение, което изисква откритост, уязвимост и автентичност.

Показването на благодарност, говоренето директно и изразяването на съпричастност са умения за взаимоотношения, които могат да се култивират. По-дълбоката комуникация включва излизане отвъд взаимодействията на повърхностно ниво и участие в разговори, които насърчават доверие, разбиране и връзка във всички взаимоотношения.

Става дума за присъствие, активно слушане и автентично споделяне. Целта винаги е да научите и разберете другия човек по по-дълбок, по-смислен начин.

Има два вида хора - едни слушат, за да се опитат да разберат“ и други, които „слушат, за да отговорят“ (Doell, 2003). Хората, които слушат, за да разберат, обикновено имат по-добри междуличностни отношения и изпитват по-малко недоразумения. Освен това по-дълбоката комуникация значително повлиява на нашето умствено и емоционално благополучие.

Хората, които участват в разговори по същество, съобщават за по-високи нива на щастие в сравнение с тези, които просто фиктивно се придържат към разговора. Ангажирането в смислени разговори може да намали чувството на самота и изолация, да насърчи емпатията и да повиши цялостното ни чувство за удовлетворение.

Принципите на по-дълбока комуникация включват елементи като активно слушане (отдаване на цялото ви внимание на говорещия и показване на внимание и съпричастност), концентрация и присъствие и реципрочност в разговора. Някои насоки как да задълбочите уменията ви в комуникацията:

● Споделяйте уязвимо. Бъдете готови да споделяте истинските си мисли и чувства, дори когато е неудобно. Това включва споделяне на вашите автентични емоции и преживявания, включително елементи за себе си, които помагат на другите да ви опознаят по-добре.

● Бъдете прозрачни за вашата история, вярвания, какво ви вдъхновява и какви са вашите страсти. Когато е подходящо, споделянето по уязвим начин може да създаде усещане за взаимно разбирателство и връзка ценности.

●Съобразете се с вашите ценности, което ще ви доведе до по-внимателни и грижовни взаимодействия. Това потенциално ще насърчи по-голямо взаимно разбиране, по-малко предположения и преценки и повече състрадание и съпричастност.

● Когато говорите с други хора, независимо дали имат отрицателна или положителна реакция към вас, избягвайте да се фокусирате единствено върху съдържанието на разговора. Например, за да ги разберете по-внимателно, задавайте въпроси като: „Какво беше важно за вас в това?“ „Какво се раздвижи в теб и защо мислиш така?“ или „Какво означаваше това за теб?“

● Насърчавайте откритост и безопасност. Избягвайте да задавате въпроси „защо“ или „как“, тъй като те понякога могат да изглеждат като обвинителни или конфронтативни. Вместо това по подразбиране задавайте повече въпроси „какво“ или „моля, кажете ми повече за...“, тъй като те изразяват любопитство и грижа.

● Тествайте интерпретациите си. Използвайте рефлексивно слушане, като перифразирате или отразявате казаното от другия човек, за да сте сигурни, че го разбирате напълно и можете да коригирате всички погрешни тълкувания. Използвайте изречения, които започват с „Това, което чувам да казвате е…“ или „Правилно ли разбрах…?".

Добра практика е да обобщите това, което неизбежно сте разбрали, за да потвърдите неговата валидност. Ако избегнете това, рискувате потенциално да саботирате връзката поради негативни преценки, които могат да доведат до самоизпълняващо се пророчество и укрепване на негативните мисли, чувства и вярвания, които изпитвате.

● Упражнявайте любопитни въпроси по същество. Усърдно и целенасочено задавайте по-съществени въпроси, за да опознаете другите по-дълбоко. Например, вместо да попитате „Как мина уикендът ви?“ Опитайте да попитате: „Кое е най-важното нещо, което ви се случи през целия уикенд?“ или „С кого ви хареса да общувате този уикенд и защо?“ . Хората обикновено оценяват да говорят за себе си и своя опит и се чувстват забелязани и приети, когато проявите интерес към тях.

● Изразявайте съчувствие открито. Като хора, ние сме уникално оборудвани за емпатия със специализирани неврони в мозъка, наречени огледални неврони. Тези неврони се активират, когато срещнем емоционално изражение в друг, което често ни кара да изпитваме подобни емоции.

Тази способност да изразяваме съпричастност от среща с емоционалното преживяване на другия ни помага да се сближим и да отговорим внимателно на нуждите на другия. Например, „Когато изразихте чувствата си относно болестта на приятеля си, това наистина ме трогна и изпитвам дълбоко съчувствие към това, през което преминавате. Моля, споделете с мен как мога да подкрепя вашите нужди.“

● Показвайте благодарност, когато общувате. Можем да покажем внимателност и признателност, като ги изразим директно и устно. Например, когато някой ви следи за нещо, което сте споделили, отделете време и усилия, за да го коментирате.

Преди да отговорите на това, което те питат, първо отделете време, за да бъдете релационни във взаимодействието. Друг пример е да кажете: „Благодаря ви, че си спомнихте какво ви споделих за майка ми. За мен означава много, че се сетихте за мен, запомнил сте и се интересувате за нея.“

● Говорете директно за връзката. Това обикновено е предизвикателство за някои поради степента на уязвимост, която изисква да изложим чувствата си наяве, с риск те да не бъдат приети или реципрочни или да бъдем направо отхвърлени.

Помислете за използването на свързващ език, когато си кореспонденция, като например „Когато водим тези задълбочени разговори, това ме кара наистина да ценя теб и нашата връзка“, „Наистина ме е грижа за теб, искам да те разбирам по-добре и съм тук, за да те изслушам“ или „Благодаря ви, че изразихте себе си пред мен, това ми помага да се чувствам по-близо до вас.“

По-дълбоката комуникация е умение, което изисква практика, търпение и истинско желание за свързване, дори когато и ако е непознато и неудобно. Обикновено не ни учат официално на умения как да задълбочим комуникацията си. Като приоритизирате начина, по който общувате, можете да насърчите по-смислени взаимоотношения както в личния, така и в професионалния си живот.

В свят, изпълнен с разсейвания, изборът да се ангажирате дълбоко с другите е мощен акт, който може да обогати живота ви и да укрепи връзките ви. Така че следващия път, когато се включите в разговор, направете пауза, слушайте и говорете с намерение. Може да бъдете изненадани и въодушевени от дълбочината на връзката, която ще постигнете.

Полина Василева Психологически кът Полет