Лекари предупредиха за много страшна епидемия, която скоро може да засегне всички
Най-голямата в света неправителствена организация, която финансира научни изследвания на болестта, избра Варна за първата си изнесена международна конференция в Европа, организирана с партньорството на Медицинския университет. В нея участват учени от 29 страни. Като страна със застаряващо население България е сред най-застрашените от главоломното увеличаване на болните, посочи д-р Карийо.
И това е интересно - Повишеното очно налягане води до глаукома - четете още полезни новини в zdrave.to.
Според последни проучвания от деменции и Алцхаймер страдат около 100 000 българи, повечето от които са пенсионери с ниски доходи. Грижата за тях пада изцяло на плещите на семействата им, тъй като държавната подкрепа е нулева, коментира Ирина Илиева, изпълнителен директор на сдружение „Алцхаймер-България“. За разлика от САЩ, където пациентите получават безплатни грижи в 300 центрове, в България няма нито един. Засега лек за болестта не е открит, но в момента в ход са 13 клинични проучвания за нови препарати, стана ясно на форума. На него учените обсъждаха и резултати от изследователски програми, чиято цел е да направи възможна ранната диагностика на Алцхаймер.
В 80% от случаите болестта е наследствена и затова работим върху генетични тестове, които биха могли да я засекат години преди появата на първите симптоми“, сподели проф. Лиана Апостолова, професор по неврология, радиология и генетика в Университета на Индиана. Щатската асоциация в момента гради мрежа от 13 университетски центъра за ранна диагностика. У нас такава структура планира да направи МУ-Варна, който кандидатства за еврофинансиране с проект за център за върхови постижения. На форума учените призоваха правителствата в цял свят да инвестират в програми за борба с Алцхаймер. Засега активно правят това само САЩ и Китай.
Последвайте ни
0 Коментара: