Разрешени ли са сексът, алкохолът и СПА-процедурите непосредствено след ваксинация срещу COVID-19? 

Експерти вирусолози и сексолози са категорични, че връзка между имунизацията и обичайните занимания на човек като интимни контакти, посещението на сауна или басейн, както и умерената употреба на алкохол - няма.

“Най-краткият отговор дали човек може да прави секс след ваксинация е “Може, ако може и преди нея”, каза пред “Труд” доц. Атанас Мангъров, ръководител на COVID-19 отделението в Инфекциозна болница.

“Имунната система действа независимо от тези активности. Може да се прави секс след ваксиниране, дори и ако партньорите са с различни ваксини”, заяви по-рано пред Нова телевизия и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

От три дни пред болниците в София и центровете на РЗИ в страната се вият опашки от желаещи да се ваксинират срещу коронавирус. Здравните власти ударно организираха “зелени коридори”, а министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов нареди във всички областни центрове да има и денонощни кабинети за поставяне на ваксини.

Само за събота и неделя са поставени над 30 000 инжекции в цялата страна, а в първия ден на тази седмица желаещите за ваксинация продължиха търпеливо да чакат на опашките пред здравните заведения.

Изпълнителният директор на агенцията по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов докладва на премиера Бойко Борисов, че вчера е получена доставка от 25 740 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech.

“Очакваме на 25-и февруари 12 000 дози от ваксината на Moderna, както и до края на седмицата количества и от Оксфордската ваксина - AstraZeneca, като предстои да получим потвърждение за точната дата и точните количества.

Всички налични в страната дози се прилагат без да се изчаква”, добави Кирилов. Шефът на ИАЛ подчерта, че от началото на ваксинационната кампания се наблюдава много ниска честота на нежеланите лекарствени реакции, което потвърждава изцяло профила на безопасност на ваксините, установен в клиничните изпитвания.

Ройтерс опроверга опашати лъжи от нета

Не са установени проблеми в репродуктивната функция. Евентуалните странични ефекти са предимно главоболие, температура, хрема или възпалено гърло, но те отшумяват в рамките на 24 до 48 часа от поставянето на ваксината. Не е вярно, че ваксините действат по различен начин на полов принцип - съответно на мъжете или жените.

Сексологът доц. Румен Бостанджиев: Имунизацията няма връзка с интимния контакт

Няма и не би трябвало да има връзка между имунизация и качеството на интимния контакт. Няма основание да се предполага подобно влияние на ваксините.

Ако човек изпитва тревожност от ваксинацията, може да очаква смущения, но не би трябвало и няма логическа връзка между секс и ваксинация. Ваксината, каквато и да е тя, няма как да влияе на сексуалната активност. Затова и в случая съм съгласен с доц. Атанас Мангъров, че който си го може, си го може (смее се, б. р.) с или без ваксина.

Доц. д-р Атанас Мангъров: Чаша, две вино не влияят на имунната система

След инфекция имаме клетки на паметта


- Първият уикенд на по-масова ваксинация мина, но въпросите за имунизацията стават все по-странни, да ги кажем - може ли да се употребява алкохол?
- Алкохолът не влияе по никакъв начин върху имунната система при ваксинация. Но когато се постави една ваксина, нормално е няколко дни човек да се чувства неразположен. И ако човек по това време пийне малко повече, няма да се чувства много добре, защото ще се съчетаят страничните ефекти на алкохола с евентуалните странични ефекти на ваксината.

Но на човек няма да му стане нищо, ако изпие чаша водка или две чаши вино, или бутилка бира. Но ако това ще става на следващия ден на ваксината, няма да му е много комфортно.

- Т. е. може да се смесят симптомите на махмурлук с евентуални постреакции от действието на ваксината?
- Да. Иначе да се пийне чашка-две вино, няма никакво значение.

- Дали може да се прави секс непосредствено след ваксинация?
- Отговорът е (смее се, б. р.) - може, стига да може. Ако човекът има проблеми по принцип със секса, няма да може никакъв секс да прави.

- Може ли да се посещава СПА, да се пътува?
- Да. За всички останали ваксини няма такива противопоказания. Трябва да се изхожда от това, че няколко дни - обикновено 2-3 дни след имунизация, човек може да се чувства неразположен, било повече или по-малко. Това е възможно, не е задължително и се отнася за всяка ваксина. Но не е задължително да спазва стриктни ограничения, може да си живее нормално.

- Изборът на ваксина е сериозната тема на дневен ред - как се ориентираме сред предлаганите продукти?
- На този ред няма достатъчно данни. Хората могат да избират ваксина по цвета на капачката є, например. Както са тръгнали нещата, ако човек е решил да се ваксинира - просто отива и се ваксинира с това, което има на разположение.

Много често се получава това, което навремето е станало с Хенри Форд, когато е боядисал всичките си автомобили черни, защото черната боя била най-евтина. Той е казал, че клиентът може да избере какъвто иска цвят на автомобила, стига да е черен. Вероятно у нас най-масовата ваксинация ще се извърши с AstraZeneca, защото от нея са поръчани най-големи количества.

- Има ли вече яснота в научните и медицинските среди дали хората, преболедували COVID-19, трябва да се ваксинират и кога, при какво ниво на антителата си?
- Тези въпроси са ясни отдавна. Когато човек е изкарал една инфекция, той има както антитела, така и част от тези клетки, които се наричат “клетки на паметта”.

Ако човек е изкарал каквато и да е вирусна инфекция, не само COVID-19, дори и да му спаднат антителата, когато той се срещне отново със същия вирус, тези клетки на паметта, които произвеждат антителата се размножават много бързо и образуват нови антитела, които не позволяват човек да се разболее отново.

Това са нещата, на които учим студентите открай време и се учудвам, че в момента се поставят такива въпроси.