„Ние управляваме до голяма степен тази криза на късмет, поради което и в момента сме със затишие заради много преболедували, не заради много ваксинирани. С цената на много преболедували и със смъртност първа в Европа и трета в света на 100 хиляди постигнахме нашия велик успех.“

Това мнение Лъчезар Томов, математик, преподавател в Департамент „Информатика“ на Нов български университет.

"Ако броят на заразените не се увеличи и след абитуриентските балове, това ще е индикатор колко много хора са преболедували", заяви той по БНР.

„От епидемична гледна точка в момента имаме затишие, което се дължи на няколко фактора. Първият фактор е много големият брой преболедували. Официалната бройка спокойно можете да я умножите по 6, дори по 7, което прави 2 500 000. Също така имате 600 000 души с две дози. Трябва да се отчита, че официалното преброяване на населението не показва реалния брой живеещи хора у нас. Което дава доста добро съотношение преболедували и ваксинирани към общ брой“, посочи Томов.

Според него, заради ниската гъстота на населението и по-слабия трафик в определени региони у нас в сравнение с Германия или Англия например, при едни и същи мерки се получават различни резултати.

"Ако няма навлизане на нови варианти на коронавируса в страната, можем да сме спокойни през цялото лято до септември", смята Лъчезар Томов.

„Имаме 60% нежелаещи да си сложат ваксина, което е най-големият процент в Европа. В Румъния са само 30%“, акцентира математикът.

Според него, по подобие на Швеция трябва да се забранят големи събирания както на открито, така и на закрито. „При капацитет 20-30% в заведенията няма да има разпространение там.“