Здравният министър д-р Стойчо Кацаров поиска правосъдният да окаже натиск над съдиите по вписванията заради отказа да впишат новите ръководства на болниците „Лозенец“ и „Александровска“, пише "Правен свят".

Това става ясно от изявление на служебния министър, който заради поредицата от протести и обществено недоволство срещу себе си публично се оправда за съмнителното пенсиониране на проф. Тодор Кантарджиев като директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

От изявлението на здравния министър обаче става ясно, че той се опитва да накара няколко държавни институции и органи да нарушат закона, за да удовлетворят волята му.

На първо място д-р Кацаров пише, че настоява правосъдният министър проф. Янаки Стоилов да натисне работещите в Агенцията по вписванията да впишат новите, избрани еднолично от него ръководства на болниците „Лозенец“ и „Александровска“. 

„Законът дава право на министъра тогава, когато установи тежки нарушения, да смени управителите на лечебните заведения. Ролята на Агенцията по вписванията е да впише в регистъра тези промени. Отказът на агенцията да го направи излиза извън нейните законови правомощия“, пише служебният здравен министър.

И настоява проф. Стоилов да наруши закона и да уволни директора на Агенцията, защото ръководеният от нея орган е спазил закона: 

„Отправям призив към министъра на правосъдието да провери законосъобразността на действията на директора на Агенцията по вписванията и ако установи, както твърдя, че тя е надскочила правомощията си и е нарушила закона, да я освободи от заеманата длъжност“.

Всъщност обаче, действията на д-р Кацарски излизат извън законовите му правомощия, тъй като в случая с болница „Лозенец“ нейният директор проф. Любомир Спасов е обжалвал по надлежен ред пред съда освобождаването си.

В резултат на това, Софийският градски съд е спрял вписването на новото ръководство, посочено от д-р Кацаров, докато процесът е висящ. Ето защо служебният министър няма никакви основания да настоява да бъдат притискани служители на Агенцията по вписванията относно избора му на ново ръководство на болницата, тъй като реално те изпълняват съдебно решение.

Във втория случай – с „Александровска болница“ – д-р Кацаров отново се опитва да се постави над закона. Вписването на новото ръководство е отказано от Агенцията, защото документите не са подадени в съотвествие с изискванията на закона. 

Назначаването на досегашния директор проф. Борис Богов е било по Закона за публичните предприятия, който изисква задължително смяна с конкурс.

Изключения за назначаване на органи на управление без провеждане на конкурс се допускат само за общинско публично предприятие и то за срок не по-дълъг от 6 месеца. „Александровска болница“ обаче е държавно публично предприятие.

„Посоченото противоречие и невъзможността за приложение по аналогия на нормата на чл. 70, ал. 2 от ППЗПП предвид императивния характер на чл. 21 от ЗПП, представляват пречка да се направи несъмнен извод, че изборът на новите членове на управителния орган е в следствие на надлежно проведена конкурсна процедура по реда на ППЗПП.

С оглед изложеното, на основание чл. 24, ал. 1 във връзка с чл. 21, т. 5 от ЗТРРЮЛНЦ и като не се установява съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона, следва да бъде отказано вписването на нови членове на съвета на директорите на дружеството въз основа на подаденото заявление на "УНИВЕРСИТЕТСКА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "АЛЕКСАНДРОВСКА"" ЕАД“, 
мотивират отказа си от Агенцията по вписванията.