Положението с коронавируса е сериозно, но все още под контрол. Натоварени са много болниците и лекарите и здравните работници, каза проф. Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

"Положението в момента се стационира. Разпространението на заболяването леко е намаляло, след седмица-две може да се очаква спад на заболяваемостта", добави Христова.

Тя е категорична, че има ефект от въвеждането на сертификата.

Ива Христова съобщи, че вече в 16 от 440 проби, взети през октомври, е засечена нова мутация - т. нар. нов делта плюс вариант на коронавируса. Вече 42 страни в света съобщили за него.

"Става дума за подвариант на делта, който се разпространява 10% по-лесно и бързо и започва да се налага", поясни тя. Има случаи във Варна, Бургас, София, Перник и Кюстендил.

На този етап не може да се каже нищо за пациентите, които боледуват с този подвариант. Има две допълнителни мутации в спайк протеина, които помагат за разпространението, но ваксинираните имат имунитет срещу него. Боледуването протича по същия начин и няма разлика в клиничната картина.

Ива Христова подкрепя мярка като локдаун, за да си вземат въздух работещите в болниците.

Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация - уточни, че щом се отворят дейностите, заразата ще тръгне отново. "Единственото решение са ваксините", категоричен е той. "Ако масово българинът не си постави ваксина, ситуацията ще продължава безкрайно", смята Хасърджиев, цитиран от bTV.

"Трябва да се осъзнае, че зеленият сертификат не е хрумване, а стимул за ваксинация и регистрация", заяви той. И той обаче смята, че локдаун е единственият вариант в момента.

Ивайло Дерменджиев, представител на ВСС, от своя страна коментира зеления сертификат и мотивите за създаването му - свободно придвижване в Европейския съюз (ЕС). Доколко е дискриминационен той - по скоро е привилегироващ инструмент, което е забранено от чл. 6 на Конституцията.

"До момента има около 37 жалби в Административен съд - София по отношение на заповедта на Министерство на здравеопазването (МЗ). Всеки ден постъпват още, те минават през МЗ, в момента те администрират жалбите", посочи Дерменджиев. Сред жалбите срещу зеления сертификат има и такива, че изнася лични данни.

Дерменджиев уточни, че всяка жалба иска заповедта да бъде отменена. Непризнаването на антителата като критерий за създаване на имунитет, според него, е дискриминационен елемент към зеления сертификат. Ивайло Дерменджиев не е за локдаун, за да не се ограничават правата на хората.