В Индия хиляди хора са се разболели от „черна плесен“ – гъбично заболяване, поради което на 60% от пациентите се е наложило да бъдат премахнати едното или двете очи от лекарите. Пациентите са диагностицирани с  мукормикоза, която започва с подуване на очите и главоболие, пише индийският вестник The Indian Expres.

„Ако не премахнем цялото съдържание, заедно с всички тъкани, нерви и клепачите включително, инфекцията може да проникне в мозъка“, заяви д-р Акшай Наир.

Той уточни, че в този случай вече не е възможно спасяването на живота на пациентите. На първите етапи заразените имат само хрема, леко изтръпване на лицето, подуване на очите, така че много пациенти отлагат да посетят специалист.

Мукормикозата (по-рано известна като зигомикоза) е сериозна, но рядка гъбична инфекция, причинена от група плесени, известни като микромицети. Рино-орбитално-церебрална-мукормикоза (РОЦМ) се причинява от плесени от рода Mucorales. Тези гъбички са ангиоинвазивни, т.е. те нахлуват в околните кръвоносни съдове и ги унищожават, което води до некроза на тъканите и смърт. Тези плесени живеят в околната среда и техните спори са във въздуха. Те се задържат в носната кухина и прилежащите синуси.

При достигане на благоприятна среда те проникват в тъканта. Спорите покълват, хифите (нишковидни процеси) прорастват и отделят разрушителни сокове, които смилат тъканта на гостоприемника и осигуряват хранене на бързо растящите гъбички. Докато растат в носната кухина, те неумолимо унищожават околната тъкан на гостоприемника.

Костите в носната кухина и синусите биват поразени на първо място. Това включва твърдото небце, орбиталните кости и основите на черепа. В носната кухина и устната кухина могат да се видят черни маси. Ако унищожи орбитата и влезе в очната кухина, това може да причини изпъкване на очите, болка, парализа на очите и слепота. След като влезе в черепната кухина, като премине през базата на черепа, инфекцията блокира основните артерии и венозни синуси, което води до големи животозастрашаващи мозъчни инсулти и кръвоизливи, обясни д-р Дананджая Бат.
 
Той добави, че спорите понякога могат да навлизат и в долните дялове на дихателната система и да атакуват белодробния паренхим (алвеоли и бронхиоли). Там гъбичките растат бързо, разрушавайки белодробната тъкан и компрометирайки оксигенацията на кръвта. Оттам инфекцията може да се разпространи в кръвоносната система, което води до неминуема смърт.

Болестта не е заразна и не се разпространява от един човек на друг.
Мукормикозата може да се появи по всяко време след инфекция с новия коронавирус, или по време на престоя в болницата, или няколко дни до няколко седмици след изписването.

„Covid-19 причинява благоприятна промяна във вътрешната среда на гостоприемника за гъбичките, а и медицинското лечение неволно също подпомага растежа на гъбичките. Covid-19  уврежда лигавицата на дихателните пътища и кръвоносните съдове. Той също така причинява повишаване на серумното желязо, което е много важно за растежа на гъбичките. Лекарства като стероиди повишават кръвната захар.

Широкоспектърните антибиотици не само унищожават потенциално патогенните бактерии, но и полезните микроорганизми. Противогъбични средства като Вориконазол инхибират аспергилозата, но плесенните гъби остава невредими и се размножават активно поради липса на конкуренция.

Дългосрочната изкуствена вентилация намалява имунитета и има предположения, че гъбичките се предават от овлажнителя, подаван заедно с кислорода. Всичко по-горе създава идеални предпоставки за инфекция с мукормикоза “, обясни той.