В голяма ферма за норки до Стара Загора е открито огнище на COVID-19, съобщиха от сдружение "КАЖИ". 98 от общо 70 000 животни са били тествани и със сигурност са позитивни. БАБХ не е информирала обществеността за този случай, добавят от сдружението.

Информацията е публикувана на 20-ти октомври на сайта на Световната организация за здраве на животните (WOAH), по данни от Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) към БАБХ. 

Съобщава се за 98 позитивни за Sars-Cov-2 норки, след проведен диагностичен тест RT-PCR. Не става ясно колко общо са били тестваните норки, но се посочва, че 70 000 животни са податливи на заразяване.  "До момента, нито БАБХ, нито НДНИВМИ са изпратили публична информация, с която да се запознае обществеността за това какви мерки са предприети и какво трябва да правят гражданите в региона за своя защита. 

Не е ясно колко са работещите във фермата, тествани ли са и как е гарантирано, че те и техните семейства не са в риск", заявяват от сдружение „КАЖИ“.  Фермата отглежда норки за ценни кожи от 2016 г.

Възникването на огнище на COVID-19 във ферми за норки е риск за общественото здраве, поради възможността на вируса да мутира в животинския гостоприемник и след това да се прехвърли обратно върху човека.

Учените посочиха представителите на семейство порови (сред които е и “американска норка” отглеждана за ценна кожа) като едни от най-възприемчивите към вируса животински видове, които имат характеристиките да се превърнат в резервоар за нови мутации.

От началото на COVD-пандемията, близо 500 ферми за норки, в 12 държави, станаха огнища за вируса. В някои от тях бяха доказани мутациии, които са се прехвърлили върху работници и местни хора. Отговорността за общественото здраве принуди правителствата на някои страни да наредят незабавно ликвидиране на норките във фермите и дори да забранят тяхното отглеждане - Италия, Нидерландия, Франция и Дания.

В публикуваната оскъдна информация за заразената българска ферма, не става ясно дали БАБХ извършва секвениране на вирусите открити в норки и такива от хора, както и дали се прави сравнителен анализ на генетични последователности, за да се изясни посоката на заразяване (животно-животно, животно-човек, човек-животно или човек-човек) и така да се идентифицират възможните мутации. Нещо, което изрично е описано като изискване в националната програма и в европейските мерки за контрол и мониторинг на Sars-CoV-2. 

"Отглеждането на стотици хиляди животни на тясно, при мизерни условия е доказана предпоставка за опасни заболявания. Не само Ковид-19, но и все по-настъпващия проблем с птичия грип и цяла поредица от опасни зоонози, могат да се разпространяват от фермите за кожи. 

Почти всички европейски държави показаха, че негативите и рисковете от тези ферми не могат да бъдат приемливи. Ако държавните ни органи поемат поне малко отговорност, би трябвало незабавно да прекратят дейността на съществуващата ферма за норки и да забранят създаването на нови подобни” коментира председателят на "КАЖИ" Петя Алтимирска. 


 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук