Тестове и медикаменти за домашно лекуване против коронавирус желае с рекомендация до Министерство на здравеопазването омбудсманът Диана Ковачева. Според концепцията й те би трябвало да бъдат заплащани от Здравната каса, оповестиха от пресцентъра на омбудсмана.

Това става ден откакто публичният бранител изпрати и мнение до здравния министър, в което изиска да се резервира опцията за изписване на медикаменти и на книжен притежател. Позицията на омбудсмана бе, че въвеждането на наложителен електронен формат нарушава правата на жителите до здравна грижа. Становището на омбудсмана тук

Поводът за днешната рекомендация на проф. Ковачева са усложненията, които срещат жителите при обезпечаване на диагностика и лекуване на Коронавирус след отпадането на изключителната епидемиологична конюнктура.

„Сред главните проблеми, сложени от жители и пациентски организации, е смяната на реда за издаване на „ Направление за медико-диагностична активност " за осъществяване на „ Полимеразна верижна реакция за доказване на COVID-19 “ (PCR). Предвид това, че посоченото медико-диагностично проучване е високоспециализирано, направление за провеждането му се издава от експерт, към който пациентът би трябвало да бъде ориентиран от общопрактикуващия си доктор.

Това е причина за съществени усложнения за огромна част от пациентите, поради незадоволителния брой експерти (например по „ Пневмология и фтизиатрия “), неравномерното им систематизиране в страната и нуждата от отсрочен във времето час за обзор. Същевременно визитата при експерт на пациенти с ковид основава риск останалите пациенти, посещаващи го във връзка други болести “, написа омбудсманът.

Диана Ковачева отбелязва още, че различното проучване на PCR -  бързите антигенни проби, също се правят в лицензирана лаборатория против възнаграждение, с което тя е безапелационна, че се нарушават правата на пациентите.

„Доказването на COVID-19 е допустимо и със закупени от аптеката и заплатени от пациента бързи антигенни проби, само че в този случай, без значение дали пробата е извършен от пациента или от персоналния му доктор, е невероятно регистрирането на резултата в Националната здравноинформационна система “, показва проф. Ковачева.

Според нея недиагностицирането на COVID-19 нарушава правата на жителите като пациенти и здравноосигурени лица, като в същото време може да стане причина за повишаване на заболеваемостта и нова епидемиологична вълна.

„ Не на последно място, бих желала да изразя безпокойството си от невъзможността за определяне и приемане на лекарствени артикули за домашно лекуване на здравноосигурените лица с COVID-19, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) “, акцентира публичният бранител и упорства да бъде проявено схващане, че без значение от отпадане на изключителната епидемиологична конюнктура, заплахата от разпространяване на Коронавирус в страната не е отминала и правата на жителите при диагностиката и лечението на инфекцията следва да бъдат напълно обезпечени.