От ненужни до задължителни в 130 държави – защо се промени отношението към маските?
Доналд Тръмп също надяна предпазното средство, след като дълго време го отказваше
През това време във Великобритания маските не бяха задължителни, а властите дори не съветваха хората да ги носят, въпреки че в цяла Европа това е една от основните мерки за борба с коронавируса, пише dnes.bg.
Единственото място, на което хората в Англия трябваше да носят маски, бе градския транспорт. След като Борис Джонсън се появи с покрито лице, бе въведена и нова заповед - хората трябва да носят маски и в магазините, иначе ще бъдат глобени.
В началото на пандемията много експерти твърдяха, че маските не помагат в ограничаването на разпространението на коронавируса. Сред тях бе и СЗО. Ала сега всички, дори и здравната организация, са на едно мнение - маските трябва да бъдат носени на закрити пространства.
Какво промени отношението към маските и защо?
Броят на държавите, в които маските станаха задължителни, се увеличи значително в последните 6 месеца. През март те бяха едва десет, а днес предпазните средства са задължителни в 130 държави и 20 щата в Америка. Някои проучвания посочват, че се е променило и отношението на хората.
"Някои нации, които преди никога не са носили маски, бързо се приспособиха към новото нормално, като Италия, където 83,4% от хората носят маски, САЩ - 65,8% и Испания - 63,8%", гласи доклад на Royal Society, една от водещите научни организации във Великобритания. А промяната, според нея, се дължи на факта, че сега хората имат по-голяма яснота как се предава COVID-19.
В началото на пандемията СЗО препоръча само медиците да носят маски. Но през последните месеци стана още по-ясно, че много хора нямат симптоми на вируса и въпреки това го предават на други, а маските са единственият начин това да не се случи. За това СЗО промени препоръката си през юни и настоя всички да носят маски.
Имаме и повече информация за това, колко бързо може да се разпространи вируса в затворено пространство без вентилация. А това е поредната причина, поради която целият свят промени мнението си - маските могат да ни предпазят и в такива условия, поне на 65%, както и да предпазят останалите от нас, ако сме тих носител на вируса. Проучванията показват, че държавите, в които маските са задължителни, броят на заразените спада.
И тъй като краят на пандемията не се вижда, учените се обединяват около идеята, че обществото трябва да свикне с носенето на маски, защото само така ще успеем да преминем и през това, пишат от BBC.
Мнението на обществото обаче остава полярно
Докато правителствата на държавите взеха почти единодушно решение, че маските са необходими, то обществата им не са на едно и също мнение. 83% от хората в Италия казват, че са готови да носят маски извън дома си, 59% твърдят същото в САЩ, но едва 19% от народа на Великобритания е на това мнение, според данни на Covid-19 Behaviour Tracker.
"САЩ, Обединеното кралство и Канада бяха доста по-бавни във въвеждането на маските спрямо Испания, Франция и Италия", казва казва Сара Джоунс, изследовател на здравното поведение в Imperial College London и един от създателите на тракера.
По думите й, настроението на хората към маските варира според това колко уязвими се чувстват те от вируса. Също така, не е необичайно общество, което бе ударено толкова силно, като Италия, бързо да свикне с идеята за маските.
Eстествено, държавите в Азия, които бяха изправени пред SARS и MERS преди години, бяха по-готови отново да започнат масово да носят маски. И тъй като Запада няма скорошна история с респираторни заболявания, в началото на пандемията учените пренебрегваха това, което азиатските им колеги обясняваха - че маските са нужни.
Според данни както на Covid-19 Behaviour Tracker, така и на iCARES, повечето хора обаче предпочитат да използват дезинфектант, да спазват дистанция и да мият ръцете си често, пред това да носят маски. Според експертите това се дължи на факта, че спазването на дистанция и миенето на ръцете са неща, които лесно можем да контролираме, докато носенето на маска е малко по-сложно - трябва да си я купим, винаги да я носим със себе си, а и не е особено комфортно.
Но сега, когато Борис Джонсън и Доналд Тръмп сложиха маски, експертите изразяват своя оптимизъм, че все повече хора ще започнат да носят предпазни средства. Това вече се наблюдава в САЩ, където поддръжниците на Тръмп отказваха да носят маски, но сега вярват, че това е "патриотично". А най-вече там, носенето на маски е от първа необходимост, тъй като броят на новозаразените все още не е под контрол.
Последвайте ни
1 Коментара: