От първите случаи на COVID-19 в Китай, учените се опитват да намерят решение на проблема, независимо дали става дума за лекарство, или за ваксина.

До момента в различните страни бяха прилагани разнообразни лечения, включително и използването на лекарствто против малария хлорохин. Въпреки това, все още не е открит медикамент, за който да се каже, че без съмнение действа. И докато чакаме това да се случи, изследователите продължават с тестването.

Американската корпорация Gilead Sciences съобщава, че опити, направени с експерименталното антивирусно лекарство Remdesivir, показват подобрение на пациентите с COVID-19, пише Reuters.

От голямо значение за ефекта на експерименталното лекарство се оказва времето на лечение - колкото по-рано се приложи, толкова по-добри резултати дава.

В експеримента участват 397 пациенти, като целта е да се установи безопасността и ефикасността на Remdesivir при пет- и 10-дневен курс на лечение.

От корпорацията правят тестовете в десетки медицински центрове, като установяват, че 62% от лекуваните рано с Remdesivir пациенти са изписани от болница.

Remdesivir е разработен като лечение на ебола. Той действа, като атакува ензим, от който се нуждае вирусът, за да се възпроизвежда в клетките ни.Освен изследването на Gilead Sciences, тестове на лекарството правят и от Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания на САЩ, при които участие взимат 1063 души. Една част от пациентите получават лекарството, докато при други се прилага плацебо лечение.

Въпреки първоначалните задоволителни резултати на лекарството при направеното проучване, от Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания на САЩ все още не са категорични, че Remdesivir наистина действа. Затова и продължават с тестовете, като ще дадат своята оценка в средата на месец май, пише BBC.Медицинското списание Lancet също разпространи резултатите от тест с Remdesivir, направено при 237 пациенти в Ухан. Но това изследване не показа позитивен ефект от лекарството.

Директорът на Националния институт по алергии и инфекциозни болести Антъни Фаучи изрази мнението си, че резултатите от проучването в Китай "не са адекватни". Той обаче призна, че изводите за ефекта от експерименталното лекарство не са окончателни и предстоят още проучвания.

Въпреки окуражаващите резултати, с които се хвалят от Gilead Sciences през настоящата седмица, миналата Световната здравна организация също разпространи предварителните изводи от тяхно изследване.

За момента, според СЗО, не може да се гарантира, че Remdesivir подобрява състоянието на пациентите с коронавирус, както и че намалява концентрацията на патогените в кръвта.