Това, че сме в новинарските блокове, пречи на работата в УМБАЛ „Александровска“. COVID ситуацията наложи ограничаване на приема на пациенти. На нашите колеги никак не им е приятно да слушат обвинения и критики по отношение на управлението на лечебното заведение.

Това заяви проф. Борис Богов от УМБАЛ „Александровска“ на брифинг пред медиите днес.

„Сегашното управление на УМБАЛ „Александровска“ е от 6 месеца. Човекът, който подава сигнали, е в ръководството на болницата от 4 години назад.

Аз не разбирам как един човек, който е в ръководството, твърди, че не познава финансовото състояние на болницата. Още повече че той е давал съгласието си с подпис за обществени поръчки и работата на болницата.

Той е участвал в законен конкурс за съвета на директорите, в който конкурс е задължително условие запознаването с финансовите документи на болницата“. Това е пробудило у проф. Богов недоумение.

По думите му състоянието на болницата е стабилно и  няма опасения от декапитализация на болничното заведение. „Недоумявам защо за решения, които са вземани години назад, трябва да държим отговорен човек, който е в управата от 6 месеца“, каза проф. Богов.

„Наличието на прокурист е особена ситуация в управлението на дружество. Ако едно лечебно заведение бива разглеждано като търговско дружество по чисто финансови показатели, които, звучейки така, както са представени като дългове и задължение, трудно може да се направи връзка между оздравяване на едно лечебно заведени като „Александровска“ през призмата на осъществяване на лечебна дейност.

На всички е известно, че диагностично-консултативната дейност е недофинансирана.

Според нас всички лечебното заведение трябва да продължи своите функции на болница и образователно заведение. Който и да дойде в Александровска болница, ще трябва да запази хората в нея“, категоричен беше проф. Димитър Буланов.

Той съобщи, че от 2013 година капиталът нараства постоянно:

„Имаме налице два пъти и половина увеличаване на капитала на дружеството“.  Тези средства са насочени към сгради на болницата:

„Около 3 милиона лв. са отишли и за детска градина“. През 2019 година болницата е била със задължения около 44 млн. лв., а към март месец задълженията са с 4 млн. по-малко.

„Искам да кажа, че болницата ми премина през един кошмарен период от преустройство на сгради. Втори хирургичен блок беше затворен, за да отговори на изискванията на държавата за повече COVID легла.

С помощта на финансиращите органи успяхме да осъществим задачата, която ни беше поставена, и постигнахме намаляване на задълженията“, допълни проф. Буланов.

Той беше категоричен, че нито една дейност не е била прекъсната в болницата: „Нито един пациент не беше заразен, въпреки трудните условия, в които се работеше“.

По думите му броят на пациентите нараства от 25-26 000 до над 34 000, като леталитетът е под 1,5% от болните.

На журналистически въпрос дали тълкуват обвиненията на МЗ като атака проф. Буланов отговори: „Нямаме упрек към принципала. За нас той е органът, който носи отговорността пред обществото.

Ние сме изпълнители на волята на принципала. Ако той реши, че управлението на болницата не може да се справя, ние не сме революционери и няма да се противопоставим на такова решение. Но ние имаме право да защитим името на болницата и служителите в нея“.