От 16 август и всички болнични заведения на Аджибадем Сити Клиник се включиха в информационна кампания за насърчаване на ваксинациите сред пациентите „Ваксинирах се, защото ме е грижа“. В подкрепа на кампанията лечебните заведения от Аджибадем Сити Клиник раздават значки и стикери на своите пациенти с надпис „Ваксинирах се, защото ме е грижа“. Целта е да се насърчат гражданите да бъдат ангажирани с каузата и да дават пример на своите близки за отговорност към своето здраве и към здравето на другите.

Мениджърите на болниците застават зад позицията, че с наближаването на четвърта вълна на COVID-19 в България е необходимо активно участие на цялото общество, за да се осъзнае необходимостта от масово ваксиниране.

Ето какво заяви по този повод проф. д-р Иво Петров – медицински директор на Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център.
 
- Проф. Петров, защо се налага провеждането на кампании за ваксиниране като вашата?
-Понеже няма систематична национална информационна кампания в държавата за популяризиране нуждата от масово ваксиниране срещу актуалния коронавирус, явно трябва да го правим на индивидуални начала.

Здравоопазни групи като нашата Аджибадем Сити Клиник трябва да бъдат много активни, тъй като огромни групи пациенти и техните семейства разчитат на нас. Не можем да стоим пасивни и безучастни пред лицето на задаващата се нова четвърта вълна на COVID.

Наскоро стана обществено достояние карта на света, отчитаща процента ваксинирани. От нея се вижда, че от Северна Америка и Европа само в България ваксинираното население е под 25%.

При такива данни не можем да стоим безучастни. Само ако разширим обхвата на имунизираните, и то в близките 20 дни, имаме реален шанс да се предпазим от драматичното развитие на една четвърта вълна от COVID, независимо какъв вариант на коронавируса се задава – дали е Делта или Гама.

Данните от САЩ и Великобритания, където огромна част от населението беше ваксинирано, показаха, че въпреки новите вълни и новите щамове на вируса ваксинираните хора карат заболяването по-леко, а смъртността е 2 – 3 пъти по-ниска. Скептиците акцентират върху това, че дори и ваксинираните се заразяват.

Да, това е вярно. Важното е, че смъртността се намалява значително.

За разлика от западноевропейските страни, в които се водят наистина национални кампании за ваксиниране, в България национална кампания нямаше. Ето защо ние от Българската болнична асоциация и конкретно болниците от групата Аджибадем Сити Клиник решихме да бъдем активни в тази посока.

-Как ще убедите хората, които се колебаят дали да се ваксинират или не?
-С данни, с реална статистика. А данните, включително от нашата болница, показват, че в предходната вълна над 90% от хората, които се заразиха и имаха неблагоприятно развитие на болестта, бяха неваксинирани. Статистиката е категорична и ясна, няма защо да се заблуждаваме.

-Какво ще кажете на хронично болните, които се притесняват, че ваксината може да им влоши състоянието?
-На тях ще кажа, че процентът на усложнения от ваксините е символичен, многократно по-малък в сравнение с риска за тежко боледуване и фатален край за неваксинираните.

Няма никакво колебание по въпроса, че съотношението между риск и полза от ваксините категорично е за ползата от ваксинирането.

От администрацията на ветераните в САЩ разпространиха една статистика, според която от 22 милиона и 980 хиляди направени ваксини имаше само 20 случая на усложнения.

Но понеже тези усложнения много често се публикуват и им се дава гласност, хората не обръщат внимание на 22-та милиона души, при които ваксинирането е минало абсолютно нормално. А обръщат внимание на 20-те публикувани усложнения. Да, има усложнения, но техният процент е символично малък.

- Вие, проф. Петров, кога се ваксинирахте?
- През януари, когато вече имаше налични ваксини. Втората доза направих през февруари.

-Сега защитен ли сте, защото с вашата професия има огромна вероятност да срещате пациенти с COVID?
-Да, защитен съм. Преди три месеца се изследвах за антитела и имах доста висок титър на антителата. Но вие подхващате темата за риска от заразяване на здравните работници.

При тях ползата от ваксинирането е двуяка. От една страна, здравните работници трябва да се ваксинират, тъй като те са най-уязвими. Но от друга страна, здравните работници биха могли да бъдат проводници на заразяване и трябва да се ваксинират, за да защитят своите пациенти.

Така че стратегията за бързо масово ваксиниране на уязвимия контингент – възрастното население и медиците – е най-правилната. В България за съжаление не се приложи настоятелно. Най-вероятно и затова имахме доста висока заболеваемост и смъртност от COVID по време на третата вълна.

Ако сравним положението у нас с това на съседна Гърция. Те имат много заразени, дори напоследък повече, отколкото в България. Но в същото време смъртността е доста по-ниска. Една от причините е, че при тях се подходи таргетно – ваксинирани бяха уязвими групи.

А у нас има всякакви и огромен брой ваксини, но няма мащабна информационна кампания, която да обясни на хората ползата от ваксините.

А няма и систематичност в процеса на ваксинирането, което е голям гаф и удар по цялата ни здравеопазна система. По тази причина трябва да убеждаваме и стимулираме хората да се ваксинират с индивидуални инициативи като нашата кампания „Ваксинирах се, защото ме е грижа“.

Оставям настрана и не смятам, че трябва да убеждаваме за ползите от ваксините „твърдите“ антиваксъри, които не ваксинират дори децата си за основните инфекциозни заболявания, въпреки че е абсолютно безотговорно от тяхна страна. 

Общата популация в България има доста стабилен имунитет най-вероятно защото сме разнообразни като генофонд. Другата причина е, че класическият имунизационен календар още от зората на имунизациите продължава да действа в страната и въпреки антиваксърските настроения огромната част от хората са ваксинирани за различни инфекциозни причинители.

Факт е, че някои от ваксините имат разностранен ефект – не само срещу причинителя, за който са предназначени, но и спрямо други инфекциозни агенти, защото тези ваксини повишават неспецифичния и клетъчния имунитет на организма. Най-вероятно това е една от причините България в момента да стои не толкова зле от гледна точка на заболеваемостта.

-Какво ще посъветвате хората – има ли срок, в който е най-добре да се ваксинират?
-Бих казал: веднага! През август все още имаме шанс да се ваксинираме безопасно. Ако хората се втурнат за паническо ваксиниране по време на пика на четвъртата вълна на COVID, групирането и събирането на много хора в процеса на ваксинация може да стане предпоставка за заразяване на още повече хора.

Сега е правилният момент за ваксиниране, когато все още заболеваемостта е твърде ниска (новоинфектираните са под 1000 на ден) и ваксинацията може да бъде разпределена между множеството създадени ваксинационни пунктове.

Сега е моментът всички ние да бъдем активни както да се ваксинираме, така и да популяризираме ваксинацията сред близки, познати, приятели, пациенти. Така ще можем да бъдем предпазени от експлозивно разпространение на коронавируса при евентуална четвърта вълна.

Мара КАЛЧЕВА