Проф. д-р Калоян Давидов от УМБАЛ „Софиямед“: Ракът на простатата вече не е присъда
На пръв поглед звучи зловещо, но в последните години тази диагноза далеч не значи смърт, уверява специалистът
За много мъже простатата е символ на мъжествеността и за проблемите свързани с нея говорят под сурдинка. Но в същото време карциномът на простатата е един от най-често срещаните при силния пол.
Двата основни рискови фактора за появата на заболяването са възрастта и наследствеността. То е много рядко при мъже под 40. Но с напредването на годините рискът нараства значително, като приблизително 60 % от случаите се диагностицират на възраст над 65. Доказано е, че наличието на близък родственик с рак на простатата (баща, дядо, чичо и т.н.) повишава риска от заболяване 2-3 пъти.
На пръв поглед звучи зловещо, но в последните години тази диагноза далеч не значи смърт. В това ни уверява и проф. д-р Калоян Давидов, началник Клиника по „Урология“ към УМБАЛ „Софиямед“.
Той е осъществил близо 800 роботизирани операции за рак на простатата; стотици доброкачествени и злокачествени операции на бъбрека, рак на пикочния мехур и пластични реконструкции на пикочопроводите чрез роботизираната система Da Vinci.
„Да, факт е, че ракът на простатата е един от най-често срещаните тумори при мъжете. Но също така е факт, че това е единственото злокачествено заболяване, което си има собствен маркер. Това ни позволява да го намерим рано“, казва в подкаста на агенция Блиц за здраве и красота проф. д-р Калоян Давидов.
"А когато ракът на простатата е открит навреме, пациентите си тръгват здрави, защото роботът Da Vinci позволява в голяма степен да запазим наличната потентност. Страхът от незадържането на урина също не е основателен“, добавя професорът.
Цялото видеоинтервю с началника Клиника по „Урология“ към УМБАЛ „Софиямед“ – гледайте в понеделник по агенция Блиц. Ще намерите отговор на всичките си въпроси!
Последвайте ни