Уролози извършиха уникална операция на тумор в болница "Токуда"
Операцията изисква висок клас хирургични умения и прецизност на изпълнението, а в същото време предоставя като предимство за пациента най-нисък възможен риск от загуба на бъбрека или увреждане на неговата функция. Извършена по този начин, интервенцията е рядка дори за големите урологични центрове в световен мащаб. Обикновено при операции за рак на бъбрека се налага спиране на кръвообращението на органа между 10 и 20 мин., за да се ограничи кръвозагубата, докато се отстранява образуванието. Счита се, че това е приблизителното време без кръвоснабдяване, в което бъбречната функция може да бъде запазена без последствия.
Практиката показва, че бъбречната тъкан може да „преживее“ и по-дълго без кислород, но стремежът е това прекъсване да е възможно най-кратко, за да се ограничат рисковете за пациента. „Извършихме операцията с помощта на робота Да Винчи с нулево прекъсване на кръвоснабдяването при пациент с допълнителни фактори и усложнения, които я правят високорискова. Разположението на тумора и множеството сраствания на коремните органи, вследствие на предишни операции, ни доведоха до решението да приложим точно този органосъхраняващ хирургичен подход“, обясни детайли за интервенцията д-р Калоян Давидов, началник на отделението по Урология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
Уменията и 5-годишният лапароскопски опит на екипа при тумори на бъбрека в комбинация с възможностите на системата Да Винчи позволи този тип уникална хирургична намеса да бъде приложена с увереност и да се минимизират рисковете от загуба на органа. Роботът осигурява изключително фини движения на инструментите, перфектно зрително поле за хирурга и много висока прецизност при процедурата. По този начин здравата част на бъбрека е запазена и има най-големи шансове да функционира добре. В деня след операцията, пациентът става и е раздвижен, като се очаква в близките дни да се върне към обичайните си ежедневни дейности.
Последвайте ни