Проф. Дойчинова обясни големите разликите между сезонния грип и COVID-19 ВИДЕО
При нито един от пациентите с коронавирус в Плевен не се наблюдава динамичното начало, което е типично за сезонния грип
Опасенията, че през есента коронавирусът и сезонният грип ще са трудни за различаване вече не са толкова големи, след като началникът на клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен проф. Цеца Дойчинова, отличи големите разлики в симптомите между двете болести в предаването „Пулс“
„Сезонният грип се различава много от COVID-19. Грипът има много кратък инкубационен период, има изключително остро начало - някои болни кашлят в часа, в който са се разболели.
Симптомите включват висока температура, гадене, повръщане, болки по стави и мускули, силна болка в гръдната кост, болки в очните орбити, много силна и дразнеща кашлица, парене в очите, докато при коронавирусната инфекция се оказа, че първо - има по-дълъг инкубационен период, и второ - почти във всички случаи началото ѝ е свързано със старта на белодробните оплаквания“, каза пред Канал 3 проф. Дойчинова.
През клиниката в Плевен са минали 50 пациента до момента, което прави тамошните инфекционисти един от най-опитните у нас в борбата с коронавируса.
44 души са излекувани успешно, докато други 4 са загинали, но при тях са се наблюдавали множество тежки прилежащи заболявания. В момента на лечение са само 2 души, по думите на Цеца Дойчинова.
„При нас в Плевен сме достигнали до решението, че, когато даден пациент се чувства много добре и всичките му показатели са отлични, той може да бъде изписан дори с положителна проба“, каза още професорът, като спомена, че скоро се очаква това решение да бъде обсъдено на ниво Национален оперативен щаб.
Професор Дойчинова подчерта и нещо важно, свързано с увеличения брой на новооткритите случаи на COVID-19 у нас.
Тя е категорична, че заболеваемостта сред българите се запазва на ниво между 3-4%, а големият брой нови случаи през изминалите дни и седмици се дължи на факта, че вече в страната разполагаме с все повече лаборатории, благодарение на което се увеличи значително и броят тестове, които могат да бъдат обработени за по-кратък период от време.
„Уместно е да се подчертава броят на действително болните, а това са хората, които са хоспитализирани“, подчерта инфекционистът.
Последвайте ни
0 Коментара: