Проф. Генчо Начев заговори за втора вълна на К-19 и отправи важно предупреждение
Според кардиолога не трябва да се успокояваме, че сме преминали пика на заразата
Това каза пред БНР проф. Генчо Начев - кардиолог и директор на УМБАЛ "Света Екатерина".
Проф. Начев заяви, че винаги е бил против създаването на паника, но категорично е против неглижирането на опасностите и безотговорното отношение.
Той посочи, че не приема клишето, че светът вече не е същият:
"Същите сме, но ако можем да прибавим към характеристиките си нещо допълнително - да сме по-отговорни към здравето на себе си и на околните, да продължим да внимаваме в социалните си контакти, за да се предпазим от разпространението на това заболяване - това би било добре.
И ако можем да отворим сърцето си към страданието на другите, да станем по-отзивчиви, това би било добре за цялото общество".
Проф. Генчо Начев оцени доброволчеството и дарителството като добрите последици от кризата.
По думите му благодарение на навременните мерки на правителството и щаба в България е било предсказуемо разпространението на заразяването и според възможностите е било ограничено:
"Това, че системата на здравеопазването успя да поеме всички заразени и да се справи - това е успех.
Ако не бяха взети тези мерки, тогава разпространението на заболяването може би щеше да създаде такова напрежение в системата, че да не стигат леглата и апаратурата в болниците, което се избегна. Затова смятам, че всички на първа линия в системата на здравеопазването успяха да се справят с това нещо".
Кардиологът посочи като пропуск в борбата с епидемията правилата за използване на личните предпазни средства. Според него не достатъчна е била подготвеността на чест от медиците за това как се използват тези средства и колко сериозна необходимостта от тях:
"Може би това допринесе доста голям брой от лекарите да бъдат заразени", предположи той.
Директорът на болница "Св. Екатерина" заяви, че в пациентите има натрупан страх, че като отидат в болница, могат да се заразят с коронавируса:
"Смятат, че това е по-страшно отколкото тяхно заболяване, но това не е правилно. Много често всеки загубен ден, в който те не са се обадили по телефона или не са отишли при лекар, за да направят преглед или изследвания, може да се окаже фатален".
Той изтъкна, че в болниците са взети всички предпазни мерки, за да не се разпространява заразата от Covid-19.
В болница "Св. Екатерина" все още не е достигната средната натовареност, която е била за последните два месеца, "което значи, че хората все още се страхува", уточни кардиологът.
Последвайте ни
15 Коментара: