Проф. Гетов сензационно: Проучват нов лек срещу К-19, свързан с лечението на...
Монклонални антитела се използват за лечението на редица автоимунни и онкологични заболявания. Правени са опити и при някои вирусни инфекции като успех е имало при Ебола
Европейската агенция по лекарствата обяви, че проучва нов медикамент срещу вируса. Лъч надежда даде лекарството на американската биотехнологична компания.
„Започнала е поетапната оценка на лекарствен продукт, съдържащ две готови моноклонални антитела. Това е експерименталният продукт, който беше приложен на Доналд Тръмп и който се очаква да бъде наличен”, обясни проф. Илков Гетов.
Моноклоналните антитела са изкуствено създадени и имитират белтъци, които се произвеждат от имунната система. В случая с коронавуриса те биха му попречили да атакува клетките.
„Това са едни макромолекули,които специфично разпознават точно определени други макромолекули от дадена клетка и те имитират функциите на имунната система. Свързвайки се със спайк протеина, ще попречат вирусът да попадне в клетката”, поясни доц. Павлина Гатева.
Монклонални антитела се използват за лечението на редица автоимунни и онкологични заболявания. Правени са опити и при някои вирусни инфекции като успех е имало при Ебола.
„Тяхното приложение трябва да е много внимателно, защото са възможни нежелани имунологични ефекти. Тъй като става въпрос за напълно ново лекарство, не са описани всички странични реакции”, подчерта доц. Гатева.
Tерапията с моноклонални антитела може да е подходяща за по-леките случаи. За пациентите в по-тежко състояние и на кислородолечение обаче тя не е препоръчителна.
Последвайте ни
0 Коментара: