Проф. Кантарджиев обяви кога ще е пикът на грипа и посочи един голям парадокс
Лятото тук, а в Австралия и Южна Америка е зима - там циркулира грип, който ще дойде към нас, посочва специалистът
От голямо значение е, че голяма част от българите са имали контакт с вируса и са били ваксинирани. Иначе заболяемостта щеше да скочи.
Това обяви епидемологът проф. Тодор Кантарджиев в ефира на БНТ, по повод лекото изкарване на настоящия вариант на коронавируса, който върлува.
По думите му все още няма случаи на грип в страната.
"Рано е за грипа още. Доста други вируси циркулират. Те дават една лека проява на заболяване, което минава за седмица. Не е тежко като сезонния грип, ковид също не е тежък - само за най-възрастните е такъв", посочи той.
Пикът на грипа
Първите случаи са ноември месец. Отделни случаи в отделни населени места. цели колективи - училища университети започват да боледуват декември. Усилва се още повече по празниците, като си идват България. Кашлят по летищата и се заразяват едни други и после внасят болестта.
Краят на януари и началото на февруари вече има най-много случаи за най кратко време. Тогава реално е пикът на грипа.
Ако си болен - стой си вкъщи, не кашляй и кихай сред хората. Не се бутай по кабинети. Самоизолация, проветряване и маска в джоба, ако има хора около теб.
В момента в България няма щамове. Всяка година февруари месец от СЗО казват на специалисти казват - този и този щам да се включват във ваксината. Лятото тук, а в Австралия и Южна Америка е зима - там циркулира грип, който ще дойде към нас. Нови варианти се появяват от животни - където се гледат, в Азия например.
Но у нас въпросът с ваксините е един голям парадокс.
Когато няма ваксини - желанието на хората да се ваксинират е голяма. А когато има - както срещу ковид - масово се обявиха: "Няма да се ваксинирам"", припомни експертът.
Проф. Кантарджиев успокои, че няма как случаят на холера в България да причини зараза.
Холерата - болестта на бедните атакува България? ВИДЕО
Има седем пандемии от холера в света. Миналият век, в рамките на седмата пандемия, тя удря и България. Случаят на холера у нас сега, индийски гражданин, не е бил тежък. Бил е изолиран, благодарение на много точна диагноза на колегите. Няма опасност. Тя се хваща от заразена вода", подчерта той.
"Глобалното затопляне още преди 15 години доведе до там, че доста инфекции, нехарактерни за нашите географски ширини, се появиха с разни насекоми.
Тези наводнения могат да доведат до чревни инфекции. Със самолета в рамките на часове може от Африка да си в средата на Европа. Така че не е само затоплянето. Близостта с животни е опасна.
Ние имаме кокошарници, но в някои страни има хора, които живеят в много голяма близост до животни, където ги гледат в една постройка със семейството, там е най-опасно", подчерта още професорът.
Последвайте ни
2 Коментара: