От една страна се даде гласност на хора, които нямаха експертност. Говореше се, че няма зараза, че маските са едва ли не вредни. От друга страна във всички страни има подем на заболяването. Така или иначе зимните месеци са пикът на заболяването. Така проф. Ива Христова, зам.-директор на националния център по заразни и паразитни болести, обясни ръста на новозаразени хора от коронавирус в телевизионно интервю.

"Като съзнание трябва да пораснем. Най-малкото, което трябва да направим - да носим маски, да спазваме дистанция. Аз имам и друго виждане, че трябва да подобрим самосъзнанието си. Дори при най-леки симптоми - Ама аз имам само кашлица, мога да ходя на работа. Не, не е добре. В момента няма много други заболявания. Така че, когато не се чувствате добре, шансът да имате ковид е много голям. Шансът да заразите колегите си, близките си е голям", обясни тя.

По думите ѝ при първи симптоми, дори преди да сте се изследвали, трябва да се самокарантинирате.

"Влизаме в сезона, грипът в никакъв случай няма да ни подмине. Така че ще бъдат и двете инфекции. Голямата надежда е, че случаите с грип ще бъдат много по-малко защото се взимат мерки", поясни тя.

Проф. Христова обясни, че всяко едно вирусно заболяване предразполага към следващо. Имунитетът спада. И двете инфекции са много сериозни, с един и същи таргетен орган, а сме с един и същи имунитет. 

По отношение на ваксината, тя заяви, че е още рано. "Ще се започне с ваксината, да, с не голям брой хора, за да се допълни информацията. При всички случаи за широко ваксиниране говорим след март. Дали напълно ще предпазва, или ще го караме по-леко, няма данни все още", каза още тя.

"Антигенните тестове се оказаха нещо много оптимистично, много лесно ще се използват. Има препоръки от ЕК. Тяхната достоверност е над 95%, затова се допълни дефиницията резултат от PCR или антигенен тест. Така че и след положителен антигенен тест ще се налага карантиниране. Така ще се увеличи и броят на новооткритите случаи на ковид", посочи прог. Христова.