"Моментната картина в страната е свързана с това, че в периодът на Ковид пандемията имахме намаляване имунизационния обхвад, което през последната година се навакса доста. Имаме повишаване и гоним средните нива, които сме имали и преди", заяви проф. Ива Христова в сутрешния блок на БНТ. 

"Трябва да се обърне внимание на огромното значение, което има имунизацията за предотвратяването на инфекциозните заболявания. Отдавна не сме свидетели на огромните епидемии от тежки заразни заболявания, които сме имали преди десетки години. Това е благодарение на огромната наука, която е вложена зад разработването на ваксини и прилагането им. 

Тази година имахме проблеми със скарлатина и варицела. Към момента скарлатината е доста овладян процесът. Случаите намаляват на седмична база от няколко седмици.

С варицела продължава да стои проблемаът. Трябва да знаем, че причините са различни.

При скарлатината говорим за бактерии, а при варицелата - за вирус. Варицелата е сериозна шарка, има ваксина за нея, но не е задължителна и това е причината да е толкова широко разпространена. 

Трябва да има контрол на входа на детските градини, дори в училищата. Не трябва да се допускат деца, които видимо са в стадий на разболяване, защото на следващия ден разболелите се деца ще са повече.

Има редица инфекции, които децата могат да предадат на родителите си вкъщи. Възножностите са: първо - ваксинация, и второ - ролята на здравния филтър на детските градини. 

Нарочното заразяване може да доведе до сериозно нарастване на вируса, до засягането на огромна маса хора, включително по-възрастни. Така взривно не е добре да се заразява. Има ваксини и можем да си спестим усложненията", казва тя за нарастването на шарката. 

Проф. Христова коментира и ситуацията с ковид в момента. "Ситуацията е такава, че има известно повишаване на случаите с Ковид.

Ето каква е ситуацията с COVID-19 у нас за последните 24 часа

Не говорим за висока вълна, но за натрапчиво повишение, което ще засегне по-голям кръг от хора.

В основата на това повишаване е изменчивостта на вируса и че непрекъснато генерира нови варианти на подвариантите, които вече е направил. Сега се намираме отново в Омикрон вида, но новият вариант се появи и се вдигат процентите.

Докато нямаме нови варианти, няма да имаме и нови вълни с нова заразяване на хората. 

Ковид е напът да се превърне в сезонен грип, защото протича доста по-леко. При единични хора все още има случаи на тежко протичане и хоспитализация.

Колкото повече време минава без да имаме нов вариант, то толкова по-вероятно е вече този процес да бъде необратим, т.е. веднъж завинаги вирусът да бъде опитомен", категорична е тя. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук