На този етап мисля, че не трябва да се отхлабват много мерките. В крайна сметка в цяла Европа се затягат мерките. Това заяви в ефира на Нова телевизия проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация. 

"В Чехия имаше период, в който бяха чудовищни цифрите. Всяко решение има плюсове и минуси. Лошото не е какви мерки взима правителството, а това, че част от обществото не иска да приеме, че този проблем е сериозен", каза той. 

Според него големият проблем е, че хората сега не искат да се ваксинират, но лятото, като тръгнат за Гърция и не ги пуснат през границата без имунизация, ще искат от държавата безплатна.

"Повечето българи, които познавам са прекрасни, но имаме някакви проблеми като общество. Мисля, че медиите се държаха странно в тази криза. Даваше се глас на едни лаещи хора, които не са достатъчно компетентни", смята той.

"Аз имам добри познания по лекарствата. Още в началото слушах независимите големи международни организации", подчерта професорът.

"По света започна тази ваксинационна кампания и то доста ударно. Притесненията на всички хора, които са играчи, ще са по-големи, когато ваксината дойде. Засега говорим малко като за Нероден Петко", смята Момеков.

"Подобни технологии на тази на ваксината, се използват в медицината от десетилетия", подчерта той.

Според него народът е умен и има право да е недоверчив.

"Една моя прабаба е била изключително недоверчива срещу кацането на Луната, защото й се виждала много малка от тук. Докато дойде реалният процес за ваксиниране, ние ще имаме постмаркетингов опит от останалите страни. Във Великобритания в момента има 800 000 дози, които ще свършат много бързо", заяви Момеков.