Четвъртата вълна от ковид вече е в ход, а страната ни остава на рекордно ниско ниво за Европа на ваксиниране. На този етап лекарство срещу коварния вирус няма, а наскоро стана ясно, че "Ремдесивир" не се препоръчва при лечение на лек и средно тежък Ковид-19.

"Пациентите, при които няма необходимост от добавяне на кислород, той не е показал никакви ползи, а и това е лекарство, което се прилага венозно и има някои странични ефекти. Съотношението полза-риск е положително при хората, които са попаднали в болница, имат нужда от добавяне на кислород, но не чрез инвазивна апаратна вентилация", каза председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков  в ефира на Bulgaria ON AIR

Той посочи, че това лекарство е хубаво да се използва само там, където клиничните проучвания са показали ползи.

"Ако пациентът по една или друга причина попадне в болницата отвъд 10-ия ден от проявата на симптомите, използването на антивирусни препарати е абсолютно безсмислено. Прекомерната употреба на "Ремдесивир" може да доведе до дефицити в момента, в който болниците станат задръстени. Може би не сме далеч от този период. Това означава, че ако го използваме широко - ние ще създадем дефицит за хората, при които това лекарство наистина подарява живот", подчерта проф. Момеков.

Ученият изтъкна, че у нас се даде страхотна медийна изява на некомпетентни хора, които не спряха да говорят глупости против ваксините. Проф. Момеков изрази учудване как хората пият неща, за които все още няма данни, но ги е страх от ваксините.

"Ваксината те предпазва от попадане в болница и нищо не може да я замени. Още повече, че тя се поставя в делтоидния мускул на пациента. А срещу това нещо държавата е инвестирала немалко пари. Но пак е по-евтино от попадането в най-скъпия хотел, наречен болница. Никой не може да те задължи да се ваксинираш, аз съм против опитите да се вменява задължителна ваксинация", категоричен е професорът.