Проф. Сербезова с лични разкрития за убитата съпруга на Пехливанян и позиция за скандалната заповед
В последните години насилието ни съпътства навсякъде, категоричен е здравният министър
И добави: "В последните години насилието ни съпътства навсякъде. Трябва да има превенция и да не допускаме това да се случва".
"Страхът може да подсили от 2 до 100 пъти симптоми на съществуващо заболяване. Ето защо трябва да има баланс, диалог, спокойствие и разбиране и надграждане. Вярвам, че нацията трябва да се обедини, а не да се разедини. Продължавам да вярвам, че трябва да сме обединени поне що се отнася до дейностите, зависещи от мен", каза тя.
Запитана какво ще стане с училищата, проф. Сербезова отговори: "С акад. Денков коментирахме, че МОН ще организира образователния процес. Внимателен анализ - от това зависи какво ще стане във всеки един град и училище. Не са само леглата зависещи, много зависи и какво е състоянието на персоналът, както и каква е заболеваемостта в училищната система".
"Освен интензивните легла, важна е заболеваемостта от ковид, общата такава, важно е как вървят случаите с неусложнените форми, какво е натоварването на болничната система. Ние имаме опит и наблюдения от други страни, но те са с високо ниво на ваксинация", добави тя.
Тя коментира и заповедта, заради която туристическият бранш скочи срещу нея.
"Използваме математическия модел, за да имаме прогнози от 3 до 5 дни. Именно благодарение на този модел изготвихме заповед, която пуснахме за обсъждане във ведомствения пандемичен комитет, а после и в националния такъв. Идеята бе да се обсъди поетапното й въвеждане", уточни проф. Сербезова.
"По думите й заповедта е публично налична и уточнява кои държави в коя зона е, съобразено е нивото на ваксинация. Основното, което трябва да запазим, е здравето на българските граждани. Всяка една такава заповед е подготвена на база развитието на заболяването в съответния регион. Тя не е самоцелна, има мотиви в нея и се взима мнението на специалистите", каза тя.
"Разбира се, животът трябва да продължава. Виждате, че постоянно се изменят мерките. трябва да се напипва пулсът и да се намери правилния баланс", добави министърът.
На въпрос какво се случва с липсващите лекарства, тя каза: "Салбутамол вече има осигурени 25 000 опаковки. От другото липсващо лекарство за януари са предвидени 18 000 опаковки, февруари 14 000 и за март - 14 000 опаковки".
Последвайте ни
20 Коментара: