Над 70% от пациентите с рак са доплащали средно по 1500 лева за лечението си. Това показват резултатите от националното проучване "Индекс на болниците" за период от 5 години назад. Това на практика показва, че Здравната каса не е в състояние да покрие изцяло лечението на онкоболните.

Повече от половината с онкодиагнози са доплащали за операция – 56%, като средната сума е била 1732 лв., а най-честата причина изборът на екип. Около 41% от запитаните са доплащали за изследвания, като средната сума там е била 455 лв., за биопсия пари допълнително са давали 25% от пациентите, а средната сума е била 267 лв.

При медикаментозната терапия доплащане е имало при 25% от анкетираните, като средната сума е била 651 лв., тя е била основно за медицински изделия и лекарства, както и за болничен престой.

Най-малко е било доплащането за лъчелечение – едва при 13% от анкетираните, а средната сума е възлизала на 364 лв. и отново най-често се е налагала за медицински изделия и консумативи - при 39%.

По време на лечението 55% от хората са извършили и други плащания, които обаче са свързани с онкологичната диагноза, те са били на средна стойност от 897 лв. Така например за специализирани хранителни добавки, перука, медицински изделия, естетически интервенции, границите на доплащанията при тях варират от 100 лв. за изделия до 6000 лв. за естетически интервенции.

Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания у нас не са покрити на 100% с публични средства от Здравната каса, МЗ или общините, показват данните на Асоциацията на българските застрахователи.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук