Не сме съгласни, когато трябва да се върши някаква социална дейност, тя да е за сметка на лекарския труд. Това каза в сутрешния блок на bTV д-р Николай Брънзалов от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Той коментира исканото от джипитата повишаване на таксата за преглед.

Брънзалов обясни, че преди време таксата е била процент от минималната работна заплата. Преди 5 – 6 години политиците решиха да е замразена. Оттогава минималната работна заплата се повиши два пъти. А и 2,9 лв. преди шест години е различно от 2,9 лв. сега, посочи той.

Д-р Николай Брънзалов

Отделно, голяма част от пациентите са освободени от такса на базата на някакъв нормативен акт. Пенсионерите пък заплащат 1 лев, а разликата, чрез Министерството на финансите, Министерството на здравеопазването и НЗОК, след известно време може да стигне и до нашите сметки, каза той. Последното забавяне е било четири месеца.

Колегите с повече дечица в практиката например, особено в този период, може цял ден да работят и да си тръгнат с празен джоб, защото децата не заплащат такса, посочи гостът.

Д-р Николай Брънзалов

Някой е освободил пациентите от такса, нека този някой да си я поеме, препоръча той.

Брънзалов обаче уточни, че сдружението не е фиксирало какво повишение иска, с което отрече тиражираната от някои медии сума от 5,10 лв. Минималната работна заплата трябва да е един маркер, готови сме за разговори, защото проблемите са много, а напрежението расте, каза той.

Д-р Николай Брънзалов

Лекарският труд у нас е силно девалвиран, изтъкна Брънзалов. Кабинетите са обзаведени от самите общопрактикуващи лекари, които същевременно плащат и наеми, консумативи, осигуровки на сътрудниците си. За да няма банкрутирали джипита, трябва да се вземат мерки, изтъкна още гостът.

70 евро на час ще ми заплати един ирландски лекар, да го заместя събота и неделя - да дежуря, ако някой кихне, обясни още той.

Източник и снимки: bTV