Един от лекарите в Йейлската болница в Ню Хейвън обърна внимание на странно обстоятелство. Болниците са много тихи, целият шум и тичане в болниците е основно около COVID-19.

Лекарят реши да сподели наблюдението си с колеги лекари в Съединените щати и в много други страни. И много хора забелязаха с недоумение: - "къде отидоха всички пациенти със сърдечен удар и инсулт? Изчезнаха от нашите болници!"

В болницата в Йейл в Ню Хейвън почти 300 души страдат от COVID-19 и броят им продължава да нараства, но в същото време обичайните видове пациенти са изчезнали. В по-нормални времена никога не е имало толкова празни легла, пише "Поглед инфо".

Обикновено тази болница е толкова претъпкана, че пациентите в инвалидни колички чакат до стените на спешното отделение, за да освободят легла в общи помещения или дори в интензивното отделение.

Персоналът е принуден да отпраща хора от болницата възможно най-скоро, за да се освободят легла за онези, които ги чакат. Но пандемията предизвика по-рано немислима промяна в търсенето на болнични услуги.

Част от излишния капацитет на болницата трябваше да бъде консервиван. Естествено, планираните процедури бяха отменени в болницата, тъй като тези пациенти по принцип не са се нуждаели от настаняване. Сега им се помага в домашни условия с помощта на телемедицина, но тези услуги са предназначени за стабилни амбулаторни болни, а не за сериозно болни.

Удивително е друго: значително намаленият брой на другите извънредни ситуации. Екипите в реанимации и хирурзите, винаги готови да се мобилизират и спасят живот, стоят бездействащи. И така не е само в тази болница.

Кардиолозите по света отбелязват, че техните консултации по кардиология са намалели, с изключение на тези, 
свързани с COVID-19. В неофициална анкета в профила в “Туитър” @angioplastyorg, (онлайн общност от кардиолози), почти половината от анкетираните съобщават, че наблюдават намаление на болничните посещения с 40 до 60 процента при инфаркти, а около 20 процента отчитат повече от 60 процента намаление.

И това е явление, характерно не само за САЩ. Испания отчете 40% намаление на спешните процедури за инфаркти през последната седмица на март в сравнение с периода преди пандемията.

И това не са само инфарктът и инсултът. Американски лекари съобщават в “Туитър”, че намаляват приемите в болниците за много други спешни случаи, включително остър апендицит и остро възпаление на жлъчния мехур.

Американският лекар обяснява това явление с това, че хората остават вкъщи и страдат, вместо да рискуват да влязат в болницата и да се заразят с коронавирус. В резултат на това много хора с неотложни здравословни проблеми може би са предпочели да останат вкъщи, отколкото да се обадят за помощ.

И когато най-накрая потърсят медицинска помощ, това често се случва само след като състоянието им се влоши. Лекарите от Хонконг съобщават за увеличаване на броя на пациентите, пристигащи в болницата твърде късно след сърдечен удар, когато лечението е по-малко вероятно да спаси живота.

Превод: В. Сергеев