Учени с плашещи сценарии заради кошмарния размах на COVID-19
Засега параметрите на инфекцията у нас са близки до средните за света и са все още по-добри от средните за Европа
Това обаче е малко утешение за хората, които се тревожат за себе си и за близките си. Утешението е още по-малко в случаите, когато е настъпило най-лошото. Едно от нещата, които най-много ни потискат, е неизвестността. Колко ще се заразят до края на 2020? Колко ще се разболеят? И за колко българи тази година ще се окаже последна в живота им по причина на коварния корона вирус?
Няма как да знаем отговорите на тези въпроси, знае ги само Господ. С прогнози за развитието на пандемията се ангажираха (често неуспешно) и още се ангажират световни учени и институции. Една от тези институции е американският Институт за медицински измервания и оценки (Institute for Health Metrics and Evaluation).
Наскоро ИМИО публикува прогнозите си за България въз основа на наличните данни до края на месец октомври 2020. Тези данни са във вид на интерактивна графика и съдържат огромно количество информация. По-долу ще резюмирам част от нея.
Ще анализирам накратко тези прогнози с уговорката, че всичко може да се случи. Тук ще цитирам любимата си мисъл, че е възможно всичко, което не противоречи на законите на физиката. И дано Господ е с нас! Не че много го заслужаваме, с всичките глупости, които направихме и още правим, за да влошим и без това нерадостната ситуация с пандемията.
Какво прогнозира ИМИО за България към датата 31 декември 2020? Както обикновено, предложени са три сценария: песимистичен, реалистичен и оптимистичен. Да започнем с очакваните дневни данни. Съгласно прогнозите за трите сценария, броят на заразените ще достигне 46000, 12400 и 5100 за един ден, съответно. Ще припомня, че в момента този брой е от 3 до 5 хиляди.
Плашещи са и данните за броя на починалите (от или със ковид): 290, 95 и 40 дневно, съответно. Пак според актуалните данни, този брой в момента е 50-60. По този начин оптимистичният сценарий на ИМИО предвижда запазване на сегашните равнища на дневно заразяване и смъртност до края на годината.
При реалистичния сценарий, обаче, равнищата се повишават повече от два пъти, а при песимистичния – те се повишават 8-9 пъти!
Да видим сега сумарните показатели за смъртността. До края на годината се предвиждат 9300, 5900 и 3800 починали общо според всеки от трите сценария.
Със съжаление трябва да отбележим, че оптимистичният сценарий (общо 3800 починали до 31.12.2020) и даже реалистичният сценарий (5900 починали до края на годината) на фона на динамиката на пандемията у нас не изглеждат невъзможни.
Разбира се, какво точно ще се случи, зависи от много фактори. И най-вече от нашите действия и бездействия. Защото бъдещето не е предопределено, а ще бъде такова, каквото сами си го направим.
ИМИО оценява също така наличните медицински ресурси в страната, както и необходимите ресурси в близкото бъдеще ден по ден. Към 31 декември ще се са необходими 15 000 легла за средно и тежко болни от COVID, от които само леглата в интензивните отделения ще трябва да са 1160. Пак според ИМИО, наличните интензивни легла у нас към края на годината ще са само 850.
Оценката за необходимия брой апарати за инвазивна вентилация е 550 броя. Вижда се, че по отношение на леглата и на апаратурата страната ни се представя задоволително. ИМИО не представя данни за необходимия медицински персонал, но при посочените бройки легла той може лесно да се изчисли въз основа на действащите нормативи.
Надявам се, че горните данни ще бъдат от полза за хората, които в момента се борят с пандемията в медицинските заведения и в аналитичните кабинети на властта. Най-важно, обаче, е посланието към обикновените хора, към всеки от нас и към нашите близки. Тоест към тези, които се заразяват и умират, и от които всъщност зависи дали и как ще се справим с болестта.
На този фон изглежда повече от глупава идеята на няколко стотин души в центъра на София всеки ден да си викат „Оставка“ един на друг в устата и в очите, откъдето предимно прониква корона вирусът. Но с глупостта е така, според един немски физик тя е най-разпространеното нещо във Вселената. След водорода, разбира се.
За ковида се каза и написа всичко и накрая се разбра, че не се знае много. Доколкото изобщо се знае, де. Все по-сигурни изглеждат предположенията, че той, или части от него, са дизайнерски. И това го заявиха авторитетни учени, сред които проф. Люк Монтание, получил Нобелова награда през 2008 година за откриването на ХИВ, вируса на СПИН. Аз от вирусология не разбирам, но твърдо вярвам, че нобелистите по медицина разбират. Ако те не разбират, кой друг?
Има и още нещо, за което обикновено не се говори много, а то е потресаващо. Когато в началото на годината започна да се заразява многомилионната китайска провинция Ухан, властите там взеха невиждани в историята на Китай мерки, включително стрелба по нарушителите на карантината. И това стана много преди светът да разбере, колко опасен е корона вирусът. И много преди самите китайски власти да би трябвало да са разбрали.
Освен ако… Освен ако те много добре са знаели, какво чудовище са изпуснали от най-голямата си лаборатория по вирусология, която съвсем случайно се оказа в … същия този Ухан!
Но дизайнерски, или не, този именно корона вирус (иначе корона вирусите са над 50 вида!) е сред нас. И поне още няколко години ще бъде. Дали ще се справим добре с него, или ще дадем огромни жертви, днес зависи от единството и разума на власт и народ. В такъв момент да се всява разкол в нацията заради криворазбрани политически или лични цели, е не просто политическо и даже криминално престъпление. Национално предателство е.
Последвайте ни
1 Коментара: