Здравният министър обясни как пръстовият отпечатък блокира лечението на пациенти
На 16 март Върховният административен съд ще разгледа делото за въведения от Москов идентификатор
Ръководството на НЗОК представи официалното си становище до здравното министерство, че няма данни за реализирани икономии от пръстовите отпечатъци, освен това системата често блокира и поставя на изпитание болничната помощ. При над 40 милиона прегледа годишно в извънболничния сектор това е лавина от грешки, която може да помете здравната система. Към аргументите за отмяна на електронния автентификатор се добавят и проблемите на пациентите с хронични заболявания.
„Звънят ни пациенти на хемодиализа от цяла България, хора с онкологични заболявания и псориазис. Получаваме стотици жалби на ден заради пръстовите идентификатори“, заяви Иван Димитров от Българския пациентски форум.
Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров сподели, че е удовлетворен от политиката на новия екип на здравното министерство.
„Най-сетне чух гласа на разума. Не разграждаме никакви контролни механизми, а премахваме глупост“, обяви д-р Кацаров.
Позицията на Министерския съвет е да се изчака решението на 5-членния състав на ВАС на 16 март. Дотогава Наредбата за достъп ще действа в болничната помощ.
Със санирането на проблема с пръстовите отпечатъци в извънболничната помощ ще отпадне и ключовата пречка за подписване на Националния рамков договор за медицинските дейности за 2017 година.
Последвайте ни
0 Коментара: