Какви са най-често срещаните болести на панкреаса? Какво ги провокира? Как се лекуват? Отговор на тези и още въпроси вижте в интервюто с д-р Алма Узунова-Генова - специалист-гастроентеролог в болница “Люлин” - София. Д-р Генова е работила във Великобритания, има специализации в Холандия.




- Д-р Генова, уязвим орган ли е панкреасът?
- Разбира се, панкреасът е много уязвим орган. Разположен е върху задната коремна стена. Затова обикновено трудно се диагностицират и диференцират болките в панкреаса от болките в стомаха, тъй като и двата органа са разположени в горната част на корема. Но за разлика от болките в стомаха, болките в панкреаса са с опасващ характер. 

- Малко знаем за този орган. Какви са основните му функции за организма?
- Този орган произвежда ензими, които са основа на храносмилането, на храносмилателния процес. Защото, освен че произвежда хормони за смилане на мазнини, въглехидрати и белтъчини, той доставя също така и  хормоните инсулин и глюкагон, които имат значение за кръвната захар. 

- Какво трябва да знаем за болестите на панкреаса? 
- Общо казано, най-често възникват остър или хроничен панкреатит. Пациентите с остър панкреатит са обект на хирургията, докато при хроничния панкреатит са характерни болките с опасващ характер, както вече казах. Той е съпроводен и с диария. А понякога и с пожълтяване, което предполага увеличаване на амилазата.

- Как се поставя диагнозата?
- Диагнозата се поставя с ултразвукова диагностика и изследване на амилазата. А при съмнение за тумори се прилага специфичен туморен маркер С 19-9. Той е специфичен за панкреаса, но може да се каже, че се явява положителен и при други туморни заболявания.

- Може ли да се каже какви са причините за възникване на хроничния панкреатит?
- Обикновено това е хроничната злоупотреба с алкохол и тлъсти храни, най-вече с алкохол. Среща се по-често при мъже, както споменах. Именно поради хроничната злоупотреба с алкохол възниква възпаление на панкреаса, увеличава се нивото на амилазата, като това възпаление е съпроводено със силни болки. Особено в комбинация с мазни храни. Това е хроничният панкреатит, касае основно хора, които използват мазни, пържени храни. И когато не им помагат болкоуспокояващите лекарства, обикновено вече се обръщат към лекар.

- Д-р Генова, в какво се изразява лечението на панкреатита?
- Обикновено лекуваме панкреатита с ензимен препарат, който купира самосмилането на жлезата. Обикновено използваме препарата “Креон” от висока класа - 25 000 единици. С висока доза - 3 пъти по 1. Даваме също така и НВ блокер или т.нар. блокатор на протонната помпа. Пак във висока доза в ампуларна форма. Такива пациенти обикновено имат и повръщане, затова се дават и препарати против повръщане. Също така и болкоуспокояващи лекарства. А при наличие на фибрилитет се прилага и антибиотично лечение.

Повече за лечебното гладуване, начинът на хранене и профилактка при панкреатита четете в останалата част от интервюто с д-р Генова