КАК ДА СЕ ХРАНИМ ПРИ БЪБРЕЧНИ ПРОБЛЕМИ
Ако сте в първи стадий от хроничните възпалителни заболявания като гломерулонефрит, нефрозонефрит, пиелит, пиелонефрит, тогава бъбреците още са в състояние да изхвърлят от организма токсичните вещества.
Какво препоръчвате на хора с бъбречни проблеми по отношение на храненето?
Христо Симеонов, Велико Търново
Ще започнем с една профилактична процедура - прочистване на бъбреците и целия организъм. И ще ви предложим няколко приятни метода за това:
За да се засили циркулацията на лимфата и да се изхвърлят отлаганията, трябва да се пият около 3 литра течности на ден. И е желателно, освен чиста вода да приемате и пресни сокове -
ябълков, гроздов, морковен
Много полезна за бъбреците е динята, но разбираемо, това е сезонен плод. Затова се възползвайте от лятото и в продължение на 1-2 седмици яжте дини с ръжен хляб.
Ако бъбреците са вашето слабо място, наистина е много важно да се придържате към рационално хранене.
При сериозни бъбречни заболявания лекарят назначава специална лечебна диета. И все пак, има общи препоръки за хора с проблемни бъбреци, като се спазва един принцип -
често ядене на малки порции.
Ако сте в първи стадий от хроничните възпалителни заболявания като гломерулонефрит, нефрозонефрит, пиелит, пиелонефрит, тогава бъбреците още са в състояние да изхвърлят от организма токсичните вещества.
Но продължителното протичане на болестта нарушава бъбречните функции и може да доведе до хронична бъбречна недостатъчност. Тогава този орган повече не може да си изпълнява функциите, а това води до отравяне на организма. За да не го допуснете, се налага
да се откажете от говеждото, свинското и овнешкото месо
А при обостряния въобще да не докосвате мръвка. Не се препоръчва, да не кажем забранява се, всичко пържено, лютиво, пушено и консервирано, както и газираните напитки, силното кафе и шоколадът. Категорично се забранява алкохолът.
Противопоказани при бъбречноболни са онези зеленчуци, които съдържат голямо количество етерични масла. Такива са зеленият лук, кромид лук, ряпа, репички, целина, аспержи, киселец и спанак.
Най-полезните храни при бъбречни проблеми
Най-полезни ястия като “първо” са млечните, плодовите и зеленчуковите супи с булгур. Ако нямате обостряния, 2 пъти в седмицата като “второ” блюдо можете да си приготвяте ястие от пиле, риба, заек, немазно телешко. А за гарнитура - булгурени и макаронени изделия, както и зеленчуци. Като подправка са подходящи зеленчукови, млечни или сметанови сосове.
При бъбречни заболявания включете в своето меню повече зеленчуци, пресни салати, а също и плодове, особено боровинки. Не забравяйте и пшеничните кълнове, както и киселомлечните продукти. Най-полезни за вас от зеленчуците това са краставици, тиквички, тиква, моркови и цветно зеле. Също и картофи, особено печени.
Яжте сушени плодове, особено зарзали.
Желателно е да ползвате само растителни масла - зехтин, олио, соево масло. Ако се изкушите от краве масло, то нека бъде несолено.
Последвайте ни
0 Коментара: