Третата световна война няма да започне сега и не в Украйна, пише Lidovky. Всичко ще се случи заради спора за Шпицберген - тази идея изразиха в книгата си бившият шеф на британските въоръжени сили Дейвид Ричардс и историкът Джулиан Линдли-Френч.

През последната седмица слушахме много за Третата световна война. Тази тема се върна поради изказването на бившия главнокомандващ на украинските въоръжени сили Валерий Залужни, който говори на церемонията по награждаването на изданието "Украинская правда".

Според Залужни световният конфликт вече е започнал и доказателство за това е присъствието на севернокорейските военни на украинския фронт. „Всичко това все още може да бъде спряно тук - в Украйна, но по някаква причина нашите съюзници не искат да разберат това“, добави генералът.

Да оставим настрана факта, че думите на Залужни са насочени преди всичко към западните съюзници, които по този начин той призовава да не спират да помагат на Украйна в момент, когато тя има най-голяма нужда от това.

Нека си говорим по същество 

Ако изхождаме от общоприетото разбиране на израза „световна война“, то в Украйна все още няма нищо подобно. Да, това е пълномащабен и често много жесток сблъсък, но все пак е локален въоръжен конфликт.

Злите езици, а тази гледна точка е особено близка на Москва, разбира се, могат да я нарекат прокси война, в която всъщност целият Запад воюва срещу Русия и нейните съюзници. Но дори и в тази ситуация не е необходимо да се говори за глобален конфликт тук.

За да бъде признат един конфликт за глобален, в него трябва да участват големи геополитически играчи като САЩ и Китай, а техните въоръжени сили трябва да са на първа линия. Противно на общоприетото схващане, такъв конфликт, напротив, няма да бъде ядрен.

Един от най-експлозивните региони

В тази връзка е интересно какво мислят западните анализатори за Третата световна война. Има модели как може да започне. Един от най-„експлозивните“ региони, освен Украйна, е Арктика. Неговите богати минерални ресурси привличат различни държави в продължение на няколко десетилетия. От 19-ти век Съединените щати се състезават с Русия в Арктическия кръг.

„Първия рунд“ завърши със стратегическа победа за Съединените американски щати, когато след Кримската война те купиха Аляска от почти фалирала Москва за „символичните“ седем милиона долара, тоест около 130 милиона долара в съвременен еквивалент.

Наскоро климатичните промени и топенето на ледовете направиха Арктика отново привлекателна. Петролът, газът, както и все по-важните и необходими редкоземни метали като празеодим и неодим, вече не привличат само САЩ и Русия, но и Китай.

Бившият началник на британските въоръжени сили Дейвид Ричардс, в съавторство с историка Джулиан Линдли-Френч, разсъждава върху това в новата си книга „Отстъплението от стратегията“.

Според тяхната версия

световната война ще започне през 2031 г. заради спора за Шпицберген

Първо, Москва ще се откаже от Шпицбергенския договор от 1920 г., според който се задължава да признае архипелага за част от Норвегия. НАТО ще отговори, като изпрати разширени сили в Бардуфос в Северна Норвегия, но мисията няма да бъде подкрепена от германския Бундесвер поради опасения от ескалация.

Тогава Китай и Русия ще „заслепят“ западните спътници и ще нанесат въздушен и морски удар по Свалбард. Обединеното кралство ще отговори, като изпрати своя водещ самолетоносач Queen Elizabeth, въоръжен, наред с други неща, със самолети F-35.

Скоро в конфликта ще се присъединят и Съединените американски щати. Това ще започне третата световна война.

Нека оставим настрана колко вероятен е този сценарий или дали е дори малко реалистичен. Но най-малкото е важно да не забравяме, че освен Украйна има и други, по свой начин по-опасни геополитически зони. Ще добавя, че във версията на Ричардс Западът може както да спечели, така и да загуби във войната, която ще започне с битката при Шпицберген. Тази книга, както и речта на Залужни, е насочена предимно към западната общественост, която според автора все още не е достатъчно наясно с опасността, в която се намира.

Превод и редакция: БЛИЦ