В края на август арабският англоезичен вестник Al-Masdar News съобщи, че в Дамаск е пристигнал шефът на турското разузнаване MIT Хакан Фидан. Представители на турското разузнаване провели неофициални преговори с представители на сирийските спецслужби.
Тези договорености засягат определени и конкретни позиции къде и как ще действат страните, твърдят руски експерти пред „Русская весна”. Според тях логично нещата се навързват: Ердоган се извинява на Путин, отношенията се подобряват. Това обаче била медийна картинка за пред публиката. Реално Ердоган не просто се извинил, а е предложил план за Сирия, защото в противен случай не би му се простило така лесно.
 
Според експертите, Москва се засегнала не толкова заради самолета, а защото турците си правят каквото си наумят в Сирия и дали да разберат, че руското присъствие не им е угодно. Мирът в отношенията настанал в контекста на договорката между Сирия, Русия и Турция да съгласуват линия, която да следват. Турция повече от сигурно поставила като условие да не се допуска създаване на кюрдска държава.
 
Друго условие е създаване в Сирия на територия, където после може да бъдат изпратени многобройните бежанци, което вече става в Северна Сирия.
 
В замяна Анкара се примирила, че Асад ще остане на власт, и най-вероятно обещали, че няма да настъпват към Алепо.
 
На 1 ноември, малко преди началото на решаващата операция в Източно Алепо, в Москва се срещнали ръководителите на генщабовете на Русия и Турция. Там е направена „откровена размяна на мнения” по ситуацията в Северна Сирия като цяло и в района на сирийско-иракската граница, обяснява руската страна.
 
Според съобщения на руското МО, в резултат на срещата страните отбелязали „необходимост от приоритетно разграничаване на „Джебхат ан-Нусра” и „умерената опозиция”, договорено е продължаване на сътрудничеството по линия на генералните щабове.
 
На следващия ден, 2 ноември, ливанският вестник As Safir съобщи, че сирийския район Зияра на юг от граничното селище Ер Раи Турция строи военна база с летище. Според изданието, там ще се намира лагер за подготовка на доброволци, които ще бъдат привлечени към формированията на сирийската въоръжена опозиция, участващи в операцията „Щит на Ефрат”. Под предлог за борба с тероризма, Анкара „планира да повтори в Сирия сценария от Ирак, където тя успя да създаде „военен лагер” в селището Башика”, твърди As Safir.
 
Интересно е, че постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джаафари нарече действията на Турция в северната част на страната „окупация”, но от Москва не последва никаква публична реакция.
 
„Ако турците бяха тръгнали към Алепо, те биха го деблокирали. И цялата операция на сирийците и руснаците по превземането на Алепо би се провалила. Но турците тръгнаха към Ал Баб на 60 км източно от Алепо” – обръщат внимание анализатори. Впрочем за 93 дни участие в бойните действия на сирийска територия Турция вече е загуби 16 войници.
 
Ако пак се върнем към вчерашния авиационен удар по турските артилеристи край Ал Баб, ще се види какъв огромен многомесечен план между три столици може да се срути като пясъчна кула. В този смисъл е логичен въпросът дали вчерашният удар не е планирана провокация с такава цел.
 
Мълчанието на Ердоган е разбираемо по две причини: Първо, той добре знае цената на конструктивните и деконструктивни отношенияс Русия, затова ще изчака събирането на изчерпателна информация по инцидента, включително и от руски канали. Втората причина обаче е твърде съществена: Ердоган допуска, и вероятно твърде основателно, че в сирийския Генщаб може да има хора, които искат да провокират Турция.
 
Екип на БЛИЦ