През 2024 г. Западните Балкани вероятно ще бъдат изправени пред повишен риск от междуетническо насилие. Това се казва в оценка на американската разузнавателна общност в годишния доклад за заплахите през 2024 г., предаде БГНЕС.

"Националистическите лидери вероятно ще изострят напрежението в името на политическата си изгода, а външните участници ще засилват и използват етническите различия, за да увеличат или защитят регионалното си влияние или да попречат на по-голяма интеграция на Балканите в ЕС или евроатлантическите институции", предупреждават експертите.

В документа са посочени най-ярките опасности за взрив на Балканите:

- Сблъсъците между сръбските националисти и косовските власти, които доведоха до смъртни случаи и ранени, включително наранявания на войници мироопазващи сили на НАТО, през 2023 г., когато група въоръжени сърби навлезе в Северно Косово и уби косовски полицай.

- Лидерът на босненските сърби Милорад Додик предприема провокативни стъпки, за да неутрализира международните надзор в Босна и да осигури фактическо отделяне на своята Република Сръбска. Действията му могат да подтикнат лидерите на бошняшкото мюсюлманско население да укрепят собствения си капацитет, за да защитят своите интереси. Това може да доведе до ожесточени конфликти, които биха могли да претоварят мироопазващите сили.

Потенциални сътресения в рамките на държавите

Вътрешнодържавните сътресения - независимо дали са породени от вътрешни размирици, икономическо недоволство или предизвикателства в управлението - могат да подхранват цикли на насилие, бунтове и вътрешни конфликти.

Предизвикателствата често са преплетени с влошените социално-икономически резултати, широко разпространената корупция, разместванията на населението, натиска и разпространението на екстремистки идеологии от терористични и бунтовнически групи.

През последното десетилетие ерозията на демокрацията по света, напрежението в съюзите на САЩ и предизвикателствата пред международните норми затрудниха САЩ и техните съюзници да се справят с глобалните проблеми, като същевременно създават по-големи възможности за действие на непочтени правителства и групировки безнаказано.

По-долу изтъкваме няколко случая, които ще имат потенциал за по-голямо въздействие върху глобалната сигурност и потенциал за действие от страна на Съединените щати, техните съюзници и партньори", се казва още в документа.

Американските регионални съюзници в рамките на НАТО, що се отнася до Западните Балкани, включват Хърватия, Северна Македония, Албания и Черна гора. Унгария също граничи с Босна и Херцеговина.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук