Бъдещето на Турски поток зависи от дестабилизацията в рамките на Европа.

Активните действия на Турция в източното Средиземно море и в Либия доведоха до ескалация на отношенията на Анкара с Франция, Гърция, Кипър и Египет. 

Тъй като няколко държави от четири континента са официално въвлечени в този конфликт, той може поне да се нарече световен конфликт . Гърция от своя страна открито заяви възможността конфликтът да прерасне във война, заяви експертът по въпросите на Близкия изток Витолд Репетович, цитиран от "Поглед инфо".

В центъра на конфронтацията е енергиен спор за експлоатацията на съседни кипърски, израелски и египетски газови находища, за които претендира Турция твърди, пише той.

Репетович отбелязва, че освен това в региона се сблъскват два енергийни проекта: европейският EastMed и турският поток (TurkStream) на Газпром. По-точно EastMed представлява заплаха за Турски поток, чрез който руската компания ще доставя газ не само за Турция, но и за България, Сърбия, Унгария, Гърция, Македония и Италия. 

Източно-средиземноморският тръбопровод EastMed от своя страна цели да доставя газ от офшорни полета между Израел и Кипър, до Гърция и по-нататък в други страни в Югоизточна Европа. Не е изненадващо, че Турция не се интересува от изпълнението на този проект, а Газпром не се интересува от плановете на ЕС за изграждане на газопровод, съобщава Defense24.pl.

Тоест, в месторождението на конфликта между Турция, подкрепяща кипърските турци и Русия, поддържаща неутралитет, но имаща традиционни православни връзки с Никозия, всъщност Анкара и Москва имат различни позиции на пръв поглед. 

„И за двете страни EastMed представлява заплаха и двете са заинтересовани да дестабилизират ситуацията в Европа чрез стимулиране на притока на мигранти от Африка към европейските страни. За тези цели те трябва да идентифицират конкуренти, да споделят контрол над Либия, което ще позволи на двете страни да разположат военни бази на тяхна територия “, каза той.