"Винаги при случайностите в Русия има и закономерности. Бързата развръзка с "Вагнер" буди съмнение, че ако няма предварителен сценарий, то има предварителни очаквания.

Случката може да бъде разглеждана като военна авантюра, но с 8000 души, с 1000 единици техника, с десетина танка и с една голяма колона не може да се очаква силен военен ефект. Показността, която търсеше Евгений Пригожин, показва, че зад всичко това стои не толкова военна авантюра, а акцията се приближава до политическата интрига". 

Това каза пред БНР журналистът Валерий Тодоров, бивш генерален директор на Националното радио, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. 

И допълни, че Пригожин е разчитал на определена реакция от Кремъл и на обществото, войната не е свършила и може да бъде използван

"Цялата тази история е тест за лоялност преди предстоящите избори в Русия догодина. Да се види кой къде е, кой е верен. Добър политически изпит за колебаещите се". 

Тодоров посочи, че мълчанието на Кремъл е тактика:  

"По-скоро се изчаква успокояване на ситуацията, наместване на акцентите. Едва тогава Москва ще се излезе с изявление". 

Според него нито офанзивите, нито контраофанзивите на Украйна ще доведат до решаващо надмощие, защото, "победа над ядрена сила като Русия е невъзможна": 

"Въпросът е какво ще се случи със завладените територии, вероятно ще се стигне до паритет, който ще позволи да се говори за мир или най-малкото за примирие. Спорът между западния свят и Русия ще зависи от глобалната ситуация, да не забравяме, че в САЩ предстоят избори. 

Процесът на стабилизиране и процесът на изясняване на ситуацията около войната все още е в движение". 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук