Има пагубно низходяща тенденция на развитие на двустранните отношения. Това, което чухме от Лиляна Павлова и това, което виждаме като подготовка от турска страна - виждаме, че ще бъде само енергийният министър. Очевидно големият акцент ще е политиката - това, което спъва отношенията между Турция и ЕС. Това заяви арабистът Владимир Чуков в ефира на БНТ.
"Това, което прави в момента България за Турция, не знам дали Турция го оценява. Ердоган единствено в България би могъл да иде необезпокояван и да се чувства като реален партньор. Мисля, че това, което реално може да се случи, е да се намалят децибелите", добави той. 

Журналистът Георги Милков от своя страна заяви: "Има още накъде да се копае, ако трябва да говорим за лоши сценарии. Помним какви реплики се разменяха между Анкара и евространите. Те наричаха Ердоган султан и безподобен владетел, той ги наричаше фашисти. Само ние го наричаме "приятеля Тайпи". Самият факт, че такава среща е възможна и сме я организирали - всички анализатори казват, че това е успех. От тук нататък какво ще се случи, всички гледаме към Варна. Едва ли срещата във Варна би могла да разреши всички проблеми, но надеждата е, че поне ще се намери изход за по-основните проблеми".

Проф. Антоанета Христова, която също бе в студиото, добави: "Ситуацията е много сложна и мисля, че реалистичното очакване е просто да има разговор, който да завърши с опит да има положителна новина, а не да видим реално решение на проблема. Преговорният процес е процес на доверие. Тогава, когато то се разпадане доверието, което тук вече се е случило, изисква много време, а и винаги ще има някакво съмнение".

"Довечера ще стартира бавен процес на договаряне на компромиси. Важно е да се види кой е силният и авторитетният. Страната ни бавно и много стабилно се опитва да балансира посланията си към всички страни и да изиграе много важна роля да влезе и да стане фактор. Никой не вярваше, че България ще стане фактор, но постепенно това ни се случва. Самата среща и подборът на темите е голямо постижение за страната. Иначе нито Турция може да отстъпи, тя налага волята си и няма да изглежда слаба, умее да контролира сигналите за сила. А Европа с мек тон, доста по-прикрито налага своите послания. Все пак обаче смятам, че Ердоган ще успее да е по-силен", добави тя.

Чуков каза още: "Те много ясно си личат като национална принадлежност и история. Един има симпатии към Турция, а има недотам симпатии към Русия. Помислете си кой какви подходи има. Кой изпрати телеграма на Путин и кой - не. Турция е невероятно добър играч с местенето на бежанците, особено ако погледнете сега в Северна Сирия. Доминиращата тема вероятно ще е :"Какво правите вие в Сирия".