Навремето Грозни беше изравнен със земята, преди руските части да превземат града. В украинската столица сега се опасяват от повторение на страшния сценарий, пише "Дойче Веле".

Ще се превърне ли Киев във втори Грозни?

През 2004 г. Владимир Путин беше признал, че Грозни изглежда "просто ужасно". След две войни градът беше почти изцяло разрушен от руските войски, а този сценарий сега е възможно да се повтори и при настъплението срещу Киев и Харков в Украйна, предполагат наблюдатели. А може би и не само там. 

По време на първата война в Чечения през 1994/1995 руската армия наложи обсада и седмици наред обстрелва града с артилерия и самолети. Предполага се, че тогава са загинали 25 000 души. През втората, по-кратка война (от средата на 1999) градът отново беше подложен на силен обстрел с артилерия и от въздуха, а в началото на 2000 година руските войски го превзеха.

През 2002-а ООН нарече Грозни „най-разрушения град в света“.


Разрушеният Грозни след втората чеченска война

Германският експерт по проблемите на Кавказ Уве Халбех казва, че двете войни в Чечения навярно са отнели живота на около 200 000 души. В този смисъл той ги нарича „най-ужасяващите насилия в постсъветското пространство“.

Това ли го чака Киев сега?
Руската армия цели най-вече да предотврати воденето на дълга война и битки из градовете, защото се видя, че особено по време на първата Чеченска война руските военни са силно уязвими, когато срещу тях се използват партизански тактики. Същото си пролича и във войната на СССР в Афганистан.

Затова руската армия разчита на друго. Виенският военен експерт Франц-Стефан Гади казва, че руските въоръжени сили са преди всичко артилерийски и руснаците залагат на „огнева мощ“, която заедно с въздушни нападения и масивни бомбардировки да сплаши населението и да проправи пътя на собствените войски. Тази „фронтална и брутална тактика“ ще си проличи и в Киев, опасява се Гади.

По време на войната в Грузия през 2008 си пролича и друга слабост на руската армия – липса на сигурност в комуникациите и слаба координация на действията между отделните бойни части.

Някои военни експерти с изненада съзират същите слабости и сега в Украйна. Ханс-Лотар Домрьозе, о.з. генерал от НАТО, с изненада констатира, че началото на руските военни действия в Украйна е било зле координирано и е липсвало единодействие между отделните войскови части.

Сходно е мнението на експерта Гади, който казва, че руската армия очевидно не се е поучила от предишните си слабости, особено по отношение на воденето на война в градски условия. Затова той предполага, че и в Киев руснаците ще приложат своята брутална тактика и описва следния възможен сценарий:

„Около града може да бъде образуван пръстен на обсада, а след това населението да бъде сплашено с прецизно насочени бомбардировки и артилерийска стрелба. На тях после ще им се даде шанс да напуснат града през договорените хуманитарни коридори и да бъдат избегнати сраженията в градска среда“.

Експертите са единодушни, че руското военно ръководство ще се стреми на всяка цена да избегне уличните боеве – не само заради изброените дефицити, но и поради високата мотивация на украинците да се отбраняват. А воденето на партизанска война дава стратегическо предимство на отбраната, дори и да е съставена от съвсем неопитни бойци.

Елемент от психологическата война? 
Опитът показва, че атакуващата армия трябва да разполага с до 5 бойци срещу един защитник, а в град като Киев необходимото съотношение може дори да е 10 срещу 1. „Подобен брой бойци Русия просто няма на разположение“, констатира Гади.

А това прави дилемата за нападателите още по-голяма. Може би затова още от първите дни на войната се носи слухът, че руската армия има намерение да вкара в боя срещу украинците и чеченски бойци. Те са смятани за особено безскрупулни.

Френският експерт по проблемите на Русия и Кавказкия регион Жан-Франсоа Рател смята подобни слухове за безпочвени и вижда в тях елемент на психологическата война. Става дума за това „украинците да повярват, че онова, което стана в Чечения, ще се случи и в Украйна: че тези чужди бойци ще плячкосват, убиват и изнасилват“, казва експертът от сп. "Foreign Policy".