Европейския съюз стигна трудно до единен синхронизиран подход спрямо тази пандемия. Но проблемът не беше толкова в Брюксел, колкото в отделните държави и отделните лидери, които не успяха да постигнат консенсус.

На практика се получи така, че борбата за здравето на хората остана грижа за националните правителства, докато ЕС се зае с мерките на финансиране за възстановяване на Общността след COVID-19.

Това заяви в студиото на ,,Плюс-минус’’ по Нова телевизия бившият ни посланик в Лондон и международен анализатор Любомир Кючуков.

Европа ще трябва да реши дали продължава напред или ще се върне назад. Дали ще избере задълбочаване на интеграцията или крачка към общия пазар.

На този етап интеграцията на Западните Балкани ще се отложи, тъй като това е един дълъг процес и все още не се говори открито за ново членство, отбеляза в заключение бившият ни посланик в Лондон.

Да, можеше да има съгласувани действия, както стана с т.нар. зелени коридори, но за здравето на хората идеите вече наистина бяха различни.

В случая с Великобритания Борис Джонсън изпита на собствен гръб от резултатите на собствената си политика. Идеята му да се търси създаването на стаден имунитет не последва своето логическо намерение.

Стигна се просто до едно счетоводство с живота на хората и едва тогава Лондон наложи едни доста по-рестриктивни мерки, обясни още Кючуков.

В момента Великобритания може да послужи за пример за това как се разхлабват мерките, тъй като бяха обявени много ясни критерии на пет различни етапа, което дава възможност обществото да е информирано, което е нещо ключово, добави той.