CSM: От някогашната безответна любов към САЩ у руснаците остана само разочарованието
Оказва се, че този любовен роман никога не е бил взаимен, затова му дойде краят
В същото време администрацията на Бил Клинтън оказваше на Елцин безусловна подкрепа, макар да беше ясно, че недоволството на милиони руснаци от провежданите реформи расте, при това тези реформи все по-активно започнаха да се отъждествяват със западната демокрация.
Когато в края на 1990-те години икономическият и социалният колапс в Русия достигна своя апогей, ставащото в страната се асоциираше с Елцин и с това, което от този момент представляваше за руснаците като „наивна вяра в дружбата със САЩ”.
„Сега има такова усещане, че 90-те години бяха време на загуба на нашите връзки с величието и че това падане стана с помощта и съдействието на САЩ. Хората считат, че нас ни излъгаха” – цитира изданието думи на политолога Николай Петров.
Дори последният съветски лидер Михаил Горбачов, сложил край на Студената война и заложил новия световен ред, основан на сътрудничество със Запада, накрая се оказа дълбоко разочарован. Той считаше, че в новата структура на европейска сигурност Русия ще влезе като равноправен партньор.
Рязкото разделяне между руските и американските власти започна през 1999 г., когато НАТО заради Косово започна 78-дневна война против Югославия, съюзник на Москва.
Когато Владимир Путин дойде на власт, застъпвайки се за по-силна и напориста Русия, идеята за партньорство между Русия и САЩ вече беше в състояние на пълен упадък.
След терористичните актове на 11 септември 2001 г. Путин направи предложение за формиране на Алиянс между САЩ и РФ за борба с тероризма.
В заключение The Christian Science Monitor цитира думите на телевизионния водещ Владимир Познер, който заяви, че Путин изразява общото разочарование, което руснаците изпитват по отношение на САЩ и към това, което Америка прави.
„Този любовен роман никога не е бил взаимен и сега определено му дойде краят” – е категоричен Познер.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: